Нищо, следващия път
България почти сигурно загуби битката с Турция за завода на Volkswagen, но натрупа безценен опит, който може да използва за привличането на други проекти


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
"Не губи кураж, идва нов тираж." С този леко остарял слоган на държавната лотария може да се опишат настроенията в правителството и сред представителите на държавата и бизнеса, които водят преговорите за мегапроекта на Volkswagen за нов завод за 1.4 млрд. евро в Източна Европа. На финалната права беше предпочетен другият основен кандидат - Турция, която започва ексклузивни преговори с германския автогигант.
Това предизвика вълна от реакции, което е логично: подобна инвестиция привлича вниманието на огромен кръг хора. В последните няколко месеца тихата възбуда около потенциален завод за 1.4 млрд. евро постепенно набра сила и заседанието на борда на гиганта от Волфсбург приличаше на нещо като финал на европейското по футбол.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Това е правилния път. Дано да направим следващата крачка към индустрията с много висока добавена стойност. Така и заплатите бързо ще се доближат до това, което трябва да бъде.
Историята показва, че появи ли се добър работодател със средства да плаща по високи заплати, започне ли той да търси голямо количество работници - всички заплати в региона се вдигат.
Всички цъкаме с уста "как било на Запад", и искаме България да стане "нормална държава", но упорито продължаваме да гласуваме за мутрата Борисов и неговите олигарси като Делян Пеевски и Кирил Домусчиев например. Искаме в България да има големи заводи, но не искаме да създадем условия българите да остават в България, нито пък да идват имигранти да работят в тези заводи както е в Германия например. Искаме да развиваме туризъм, но гоним туристите с шутове. Странна държава на периферията на...нормалността.
Когато ресурсите не отговарят на целите така се получава накрая. Такива заводи биха имали шанс в България, преди да се бяха изнесли 2,5 млн. работоспособни българи. Просто когато имаше предостатъчно работници с адекватни умения, нямахме инфраструктура и предвидима бизнес среда, а сега, когато инфраструктурата се пооправи и средата леко изсветля липсват хората... Друга стратегия трябва да измислят управляващите (независимо от коя партия са) за да се отварят нормални и дълготрайни работни места в територията.
за мен това е шамар за управляващите, както и да се погледне. липсата на политика за натрупаните дългрочни проблеми - липса на квалифицирана работна ръка, проблеми с върховенството на правото и т.н. няма да бъде заменена от натрупването на опит - просто това е слаба утеха.
"Преди да започне тази битка, в която се включи по средата на процеса, държавата никога не беше преговаряла с посредници от ранга на JLL - фондът, който беше нает от групата за оценка на терените"
Капитал, ама вие сериозно ли? Половината ИТ и индустриални проекти отпреди десет години ги консултираха от JLL...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.