И КНСБ повдигна темата за необлагаем минимум
Синдикатът предложи по-висок максимален осигурителен праг, 10% данък дивидент и данък върху финансовите транзакции


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Увеличение на данъчната тежест за бизнеса и хората с високи доходи за сметка на получаващите по-ниски заплати и младите семейства с деца. Подобна посока за дебат предложи в петък един от синдикатите – КНСБ. Идеята по думите на Пламен Димитров, президент на профсъюза, е да се провокира разговор за промяна на данъчната система в страната с цел да се преодолее задълбочаващото се неравенство в доходите на населението.
От КНСБ предлагат девет промени в данъчните закони. С най-голям фискален ефект от тях е идеята за въвеждане на необлагаем минимум за всички работещи, който да е равен на минималната работна заплата. По изчисления на синдиката това би "струвало" на бюджета около 1.5 млрд. лв. през 2020 г. Идеята не е нова и се предлага отдавна от партии и икономисти в левия спектър. Друг е въпросът, че при тази ниска ставка на данъка от 10% налагането на подобна мярка изисква изгубеният приход да се компенсира отнякъде.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Тръгнат ли синдикати да пипат данъци резултатът е един- разбалансиране на данъчните приходи, масово укриване на доходи от данъкоплатците с по-големи заплати и в крайна сметка задълбочаване на неравенството и ръст на сивия сектор. Тези леваци вместо реформи в образование, правосъдие, електронно правителство само гледат да вземат отнякъде готови пари.
Последният ми спомен от тоя е, когато синдикатите от Булгартабак протестираха пред редакцията на в-к Капитал заради разследваща журналистика. След 3 месеца всичките протестиращи бяха на борсата, но не заради журналистите. Очевидно синдикатите не защитават интересите на работниците.
Има достатъчно излишък за да се извършват социални политики и реформи. Ако ми пипнат заплатата за нещо друго освен осигуровки, излитам. И без друго унижението да съм поданик на все по-авторитарни политици ми идва в повече напоследък.
Раждаемостта трябва и може да бъде стимулирана, но трябва да се избягва наплива на необразовани деца, просещи по улицата. Идеята с безлихвените заеми не е лоша.
Сега фаталният обществен проблем е, че централната банка работи по грешен начин. Работата на централната банка по грешен начин създава щети, които са много по-големи от щетите от слабости на данъчното облагане. Правителството е с подсигуряван провал.
Абсолютизирането на проблема за съответен данък ангажира общественото внимание със сравнително малко важна тема и подпомага за нови щети от работата на централната банка.
Устойчивият държавен просперитет е възможен, когато централната банка работи по правилен начин.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.