Здравното министерство започва да плаща специализациите на младите лекари
Държавата ще отделя 6.5 млн. лв. годишно за обучението, а след това кадрите ще трябва да работят три години в места с недостиг на специалисти


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
България няма достатъчно лекари, особено в ключови специалности като педиатрия, анестезиология, психиатрия, патология и др. С нова промяна, инициирана от здравното министерство, този недостиг трябва да бъде поне частично разрешен.
Ведомството на Кирил Ананиев е въвело промени в наредбата за специализациите, които най-накрая решават проблема с липсата на държавно финансиране за взимане на специалност.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
"в много болници, особено в провинцията, младите лекари получаваха заплати, по-високи от тези на обучаващите ги лекари"
Лекар със специалност, обучава млади лекари, междувременно лекува пациенти и взима по-малко от две минимални работни заплати.
Въпроса с понижена трудност:
- Защо не достигат лекарите в България?
След като обществото ни е съгласно да възнаграждава труда на лекаря специалист на <2 минимални работни заплати, не мога да разбера защо всички се оплакват от лекарско отношение, лекарска незаинтересованост, обвиняват лекарите, че емигрират и т.н. Да знаете какъв вой е под подобна статия в Дневник...
Отвратително отношение към тези, които са решили да учат непрестанно. Шест години и половина за лекар и още четири или пет за специалност. И през цялото това време (11,5г.) заплата - нула лева, и как ентусиазмът да не се изпари? А след това за награда, оставяш семейството ( предполага се да имаш такова на 30 години) и заминаваш незнайно къде? Така отново ще накарат медиците ни да напускат страната! Защо такова нечовешко отношение и дискриминационно???
До коментар [#2] от "gdm34598791":
Много сълзливо. Да, докторите учат цял живот. Но никъде по света обучението не е безплатно. Някой плаща, за всичко това: заплати на преподаватели, асистенти, построени сгради, лаборатории, консумативи, апаратура, стажове, инструменти...
Разпределението не е затвор, а възможност да се натрупа опит. Там "на село" ще шинираш, ще интубираш, ще сваляш кръвно, ще пишеш свъртни актове, ще израждаш, ще шиеш отрязани пръсти, ще оперираш каквото дойде. И по цяла нощ истински ще си учиш ненаучените уроци...
Истински лекар се става там, където трябва да можеш да правиш всичко. Това познание остава за цял живот. И житейският опит.
Не може разпределението да е САМО за лекарите, държавата плаща за всички специалности! Включително и за учениците, които напущат страната след 12 клас. Ако искаш да върнеш кадърни хора, трябва да получават нещо по-добро за труда си. А това е едно връщане във времето с технологиите, с методите, там където нищо не е мръднало през годините в тези болници. Нали обявиха медицината за неприоритетна специалност, лишиха ги от евростипендии, като такава. Нека си разпределят сега приоритетните, на които дават стипендии!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.