Работодателите искат никой да не плаща първите три дни болнични
Отделно от тях партия "Воля" внесе законопроект държавата да покрива цялото боледуване. Парламентарните партии засега не го подкрепят


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Политическа партия "Воля" внесе законопроект, според който Националният осигурителен институт (НОИ) ще бъде длъжен да плаща изцяло обезщетенията за временна нетрудоспособност (болничните), а не както е от 2010 г. досега - първите три дни от боледуването и болничният лист да се покриват от работодателите. Отделно от това председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев обяви пред БНР, че организацията му предлага първите три дни от болничните изобщо да не се покриват нито от НОИ, нито от работодателите.
През 2018 г. на боледували пациенти са изплатени 726 млн. лв., от които 177 млн. лв. са от работодателите. Става въпрос за общо 23.4 млн. болнични дни.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Те работодателите може и заплати да не искат да плащат по тая логика...Май прекаляват, ?
На едрия бизнес не му достига малко за нов самолет ли?
Хората плащат осигурителни вноски и са осигурени "за всички осигурителни случаи", вкл. и заболяване. Това е вид застраховка. Просто нямате представа колко са болни българите!
Безумно нахалство е предложението на Велев трите дни да не се плащат. Стига сме разтоварвали "бизнеса" от всичките му задължения! Ако работодателят се съмнява в достоверността на болничния - има си механизъм за проверка. Ако работникът го лъже - да го уволни, а и да го съди за измама. Но да лишава ВСИЧКИ от плащане е връх на цинизма.
Българският бизнес трябва да възстане срещу асоциацията си! Това е уникално петно в тяхната история. Вече никой сериозно не може да претендира за липсата на кадри, щом отношението им е такова.
И сега колеги се влачат болни из офиса, какво ли ще стане ако се приеме това предложение. Не виждам кой ще спечели от това.
Пишн работодателите от БГ не искат да плащат извънреден труд, по никакъв начин, дори със законно установените в КТ разпоредби. Не инвестират в нови технологии и подобряване на квалификацията. Робовладелци, а не работодатели.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.