Едва половината аптеки са въвели системата срещу фалшиви лекарства
Гратисният период за скенерите изтече, а здравното министерство все още не е готово с глобите


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Гратисният период от половин година, в който аптеките и търговците на едро с лекарства можеха да продават медикаменти, без да са въвели система за проверка за фалшифициране (т.нар. верификация), свърши. Ако обектите нямат скенер и свързан със системата компютър, с които да се уверят, че опаковката е оригинална, те ще подлежат на глоба от Изпълнителната агенция по лекарствата. Засега обаче парламентът не е гласувал размера на глобите за точно това нарушение, тъй като здравното министерство закъсня с проекта за промени в закона за лекарствата.
Той е на сайта му, но в раздела за новини и не е подаден за обществено обсъждане. Освен промени в лекарствения закон той съдържа 86 страници промени в още 15 здравни закона.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
По-точно 2/3 от аптеките у нас са въвели тази мярка, г-жо Николова.
Статиите на Капитал (г-жа Николова) по въпроса за системата за верификация са много едностранчиви и приличат на платена публикация. Би било добре като се отразява една тема да се потърси мнение и от другата страна - например, аптека, която не е въвела тази система и каква е причината за това. В статията се цитира само мнението на Българската организация за верификация на лекарствата, която защитава интересите на големите производители на лекарства. Това не ми се струва професионална журналистика.
Факт е, че начинът на въвеждане на тази система в България е такъв, че всички разходи за оборудване и труд са за сметка на фармацевтите и това тежи особено за малките аптеки. Гратисният период не променя това. С тези допълнителни тежести и липсата на квалифицирани фармацевти има вероятност в малките населени места скоро да няма аптеки.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.