// К1: Средата / Политика
Личните лекари подготвят кол-център за часове за прегледи и ваксинация
Здравното министерство все още не е включило в имунизационния календар ваксината срещу варицела
Кол-центърът ще заработи първоначално в София, а след това би могъл да обхване и останалите градове. Причината е, че личните лекари са натоварени с все повече административни изисквания. Едно от тях, което се въвежда с промени в наредбата за имунизации, които в момента са предложени на обществено обсъждане е, че лекарите трябва да известяват с писма с обратна разписка, по електронната поща или със кратко съобщение на мобилния телефон пациентите си кога на тях или децата им предстои имунизация.
Наредбата предвижда и намаляване на броя на имунизациите срещу туберкулоза, както и поставяне на безплатна противогрипна ваксина на 10% от възрастните хора над 65 години. Това трябва да се случи от 1 октомври тази година.
Какво няма в наредбата
В имунизационния календар не са включени нови ваксини. Голяма част от родителите на малки деца през последните години пътуват до Гърция и Турция, за да закупят оттам ваксина срещу варицела. Причината тя да отсъства от България е, че производителите не са я регистрирали в страната. В момента текат процедури по взаимно признаване на досиетата на ваксината от други страни членки, които обаче ще продължат до 2021 г.
В програмата за възрастните хора пък не е включена пневмококова ваксина, както е в другите страни от ЕС, които ваксинират срещу грип възрастните, хронично болните и децата. Тя предотвратява инфекциите, което пък води до по-малка употреба на антибиотици, а оттам и до предотвратяване на антибиотична резистентност (липса на действие на антибиотици заради прекомерната им употреба).
Какво има, но не стига
Според препоръките пневмококовата ваксина при бебетата се намалява от три на два приема според европейските препоръки. Премахва се и пробата Манту в юношеска възраст при ваксините срещу туберкулоза.
Личните лекари се притесняват, че това не е съвсем правилно и ще изразят позицията си в писмо по време на общественото обсъждане.
"На фона на масовите антиваксърски движения се притеснявам, че ще демотивираме майките, които сме убедили да ваксинират децата си. При пробите за заразяване с туберкулоза също сме на мнение, че трябва да ги има. Там имаме чисто логистичен проблем. Ваксините са по 10 в опаковка и за да ги направим, трябва да съберем 10, 20 или 30 деца, ваксинацията е придружена с преглед и след това оформяне на документите до НЗОК и Регионалната здравна инспекция. Наредбата не решава и въпроса с натоварването на личните лекари, които трябва да съберат точен брой деца, а отделно всяка институция иска отделен отчет", казва д-р Брънзалов.
Той е на мнение, че ако трябва да има истински контрол върху грипа, трябва да се спазват препоръките на Световната здравна организация да бъде обхванато 75% от населението. Възрастните над 65 години в България са 1.481 млн. души.
"Самата държавна програма за противогрипната ваксина предвижда до четири години да се обхване 25% от възрастното население. Това е абсолютно недостатъчно. Пациентите ни вече питат за противогрипната ваксина. Засега няма яснота как и кога ще бъде доставена и как да изберем 10% от пациентите, няма никакви критерии за това. Аз например съм поръчал 100 ваксини и не зная дали няма да свършат и кой ще отговаря за недостатъчния брой – аз или този, който е писал наредбата, нито какво да им кажа защо съм избрал точно тях, след като няма критерии", казва д-р Брънзалов. Той допълва, че е абсолютно невъзможно лекарите да получат за ваксината и за поставянето й 10 лв., както е предвидено, защото те са абсолютно недостатъчни.
Още по темата
Нова частна болница ще има в Габрово
Собствениците на "Св. София" в София успяха да преодолеят мораториума за нови клиники, но засега няма да имат договор със здравната каса
21 авг 2019Здравното министерство забранява доплащането при лекар
Според законопроект, предложен за обществено обсъждане, в болница ще се доплаща само за избор на екип и специални битови условия
19 авг 2019
Проектът, който трябва да събере цялото законодателство в сектора, започва да събира все повече критики
5 дек 2019, 97 прочитания

Опцията за справки бе премахната от сайта на НЗОК, но в нея може да се влезе със същия линк и да се видят таблиците с данни
5 дек 2019, 1206 прочитания
4 дек 2019, 2909 прочитания
4 дек 2019, 2396 прочитания
5 дек 2019, 1206 прочитания
5 дек 2019, 1130 прочитания
5 дек 2019, 920 прочитания
Така общият обем пласиран дълг от началото на годината може да достигне 900 млн. лв.