Международната рейтингова агенция Moody’s повиши перспективата на кредитния рейтинг на България от стабилна на положителна. Промяната се дължи на разумната фискална политика на правителството и на перспективата за задълбочаване на евроинтеграцията в контекста на заявеното намерение за присъединяване към ERM II (т.нар. чакалня на еврозоната). Дъгосрочният рейтинг на страната в чуждестранна и местна валута остава Ваа2. Агенцията очаква също догодина бюджетът да е на излишък от 0.8% от БВП, а държавният дълг да продължи да се понижава и да достигне 19% от БВП.
По-висока перспектива по рейтинга на България в края на март даде и друга международна агенция - Fitch. Преди седмица от агенцията също публикуваха своя преглед, като запазиха рейтинга на страната непроменен.
Напредък
За по-високата перспектива от агенцията отчитат подобряващите се фискални показатели и провежданата последователна и благоразумна политика. "През последните години България се характеризира с нарастващи бюджетни излишъци, стабилно намаление на държавния дълг, подобрение в кредитоспособността, значителен фискален резерв и положително влияние на пенсионната реформа върху фискалната устойчивост", посочва Moody’s.
След 2015 г. растежът на икономиката е над 3% годишно и агенцията очаква положителната тенденция да се запази, като нарастването на БВП се установи около потенциала си. Прогнозите за тази и следващата година са икономиката да расте с около 2.9%. Според анализаторите това ще бъде подпомогнато от някои важни инфраструктурни проекти като автомагистралите "Хемус" и "Струма", жп линията София - Пловдив и по-високото усвояване на средства от европейските фондове. Последното по принцип е логичен резултат от наближаването на края на програмния период през 2020 г. От Moody’s посочват още, че ръстът на износа (с цели 15% между 2012 и 2017 г.) и излишъщите по текущата сметка на платежния баланс водят до по-висока конкурентоспособност на българската икономика.
ЕРМ II - чак догодина
Едновременното присъединяване на България към валутния механизъм ERM II (т.нар. чакалня на еврозоната) и Банковия съюз агенцията очаква да се случи чак през 2020 г. Надеждата на правителството е това да стане до края на тази година, подобни очаквания вече даде и друга рейтингова агенция - Fitch, която прогнозира, че България може да е в еврозоната най-рано през 2023 г.
Резервите на агенцията за определяне на по-висок рейтинг сега са свързани с недостига на квалифицирана работна сила, негативните демографски тенденции и слабостите при управлението на държавните предприятия.
Рейтингът може да бъде повишен при поддържане на положителното икономическо и фискално развитие, посочва Moody’s. По-нататъшният напредък в програмата на правителството за реформи – в областта на образованието, здравеопазването и управлението на държавните предприятия, както и присъединяването към ERM II и Банковия съюз също биха имали положителен ефект върху рейтинга на страната.
Изишъкът в бюджета се сви след превода за F-16
Само за месец излишъкът в бюджета се сви с над 2 млрд. лв. до 1.1 млрд. лв., или 1 % от прогнозния БВП, показват предварителните данни на Министерството на финансите. Причината е, че през август Министерството на отбраната е превело 1.2 млрд. щатски долара по сметка на правителството на САЩ заради договорите за 8 изтребителя F-16.Международната рейтингова агенция Moody’s повиши перспективата на кредитния рейтинг на България от стабилна на положителна. Промяната се дължи на разумната фискална политика на правителството и на перспективата за задълбочаване на евроинтеграцията в контекста на заявеното намерение за присъединяване към ERM II (т.нар. чакалня на еврозоната). Дъгосрочният рейтинг на страната в чуждестранна и местна валута остава Ваа2. Агенцията очаква също догодина бюджетът да е на излишък от 0.8% от БВП, а държавният дълг да продължи да се понижава и да достигне 19% от БВП.
По-висока перспектива по рейтинга на България в края на март даде и друга международна агенция - Fitch. Преди седмица от агенцията също публикуваха своя преглед, като запазиха рейтинга на страната непроменен.
1 коментар
Хей, мудис са ГЕРБЕРИ нали така,. Бойко е виновен, и Горанов. Хейт, само хейт- къде сте, ей хора, къде се скрих те бе хора....