Уикенд новини: Кристалина Георгиева на крачка да оглави МВФ, Избори в Русия
И още: Мария Габриел може да е с ресор "Образования" в Европейската комисия, Медиите се изправиха срещу кафявия ПИК
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В празничния дълъг уикенд, в който България чества 134-тата годишнина от Съединението, повечето новини засягащи страната идваха от чужбина, където петък не беше почивен ден. Така например стана ясно, че бившият български еврокомисар Кристалина Георгиева вече е с няколко стъпки по-близо до това да оглави МВФ - нещо, което досега не е правил никой от развиваща се държава. Настоящият еврокомисар Мария Габриел пък вероятно в новата комисия ще поеме не толкова ключовия и престижен ресор "Образование и култура".
По света горещите точки също бяха относително спокойни. Насред обичайният Brexit хаос новината за поредна оставка на министър (Амбър Ръд, която отговаряше за труда и социалната политика) и оттегляне от Консервативната партия изглежда по-скоро като дребно развитие. Денят на местните избори в Русия започна без стълкновения. Продължаващите протести в Хонг Конг също бяха относително мирни, макар да не липсваха размирици, потрошени витрини и сблъсъци с полицията.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Трябва да си на ясла на Козяк, за да не видиш двете свързани и набиващи се на очи събития от уикенда:
1. Безпорядъците в Сянган:
Развяваните американски знамена са задължителен елемент от цветните революции в Тунис, Египет, Украина, Сирия, Грузия, Либия, Иран и навсякъде, където Вашингтон е решил да сваля чуждо правителство. Това с пеенето на химна в Китай е с приносен характер.
Сянган е неделима част от Китай и някой да светне началничката на Конгреса Нанси Пелоси, която преди десетина дни промотира закон за защита на гражданските права и демокрацията в Сянган, че американското законодателство няма вселенски обхват!
Американски закон за китайска употреба!
Пък и опитите за държавен преврат в чужда страна са си тероризъм отвсякъде!
2. Позорната тайна среща с талибанските вождове в Кейп Дейвид, отменена в последния момент от американския президент:
Американски президент в навечерието на годишнината от терористичните атаки от 11 септември 2001 г. да се гласи да преговаря с терористите, които Америка обяви за организатори на атентатите и изпрати армия в Афганистан!?
Американски президент е подготвял преговори с талибаните, признати за терористи от всички световни организации!?
Всъщност какво чудно има - той е свикнал да се съвещава с международни терористи ежедневно в Овалния: с Джон Болтън, с Майкъл Помпео, с Елиът Ейбрамс, с Браян Хук и пр.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.