Мръсният въздух - първи сблъсък на кандидатите за кмет на София
Йорданка Фандъкова, Мая Манолова, Борис Бонев, Борислав Игнатов и Ангел Джамбазки спориха по темата след покана на AirBg


Анина Сантова

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Петима от кандидатите за кметове на София се събраха вчера, за да обсъдят възможните решения за справяне с мръсния въздух в града. Йорданка Фандъкова, Мая Манолова, Борислав Игнатов, Борис Бонев и Ангел Джамбазки всъщност споделяха еднакво мнение по повечето въпроси, като всеки се бореше да докаже, че именно той ще се справи с проблемите на София по най-добрия начин. Към това Фандъкова често добавяше и какво е свършено досега по време на нейните мандати.
Всички те бяха поканени от ръководителя на гражданската организация AirBg Стефан Димитров и представиха своите възгледи по въпроса, като ги комбинираха с предизборната си програма. Проблемът със замърсяването на въздуха се допира до няколко от най-важните въпроси за бъдещето на столицата. Това са например развитието на градския транспорт, справянето с трафика (включително ограничаването на движението в центъра), създаване на зони с ниски емисии, спиране на старите автомобили, горенето на въглища за отопление, горенето на боклук и инсталирането на инсинератор за RDF.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Проблемът с мръсния въздух няма как да бъде решен само на общинско ниво. Тук трябва и държавата да се намеси. Нужни са 3 неща:
(1) акциз върху въглищата
(2) субсидия за ток - напр. да премахнат ДДС върху тока за битови потребители през зимните месеци.
(3) програма за безплатна замяна на нафтова печка с електрическа или с климатик
Общината евентуално може да организира (3). Останалото следва да се реализира на национално ниво.
Ако и 3-те неща бъдат реализирани - до максимум 2 години домакинствата ще престанат да бъдат източник на ФПЧ.
Един от недостатъците на Софийското метро е, че интервалът между влаковете е доста голям - стига до 8-9 минути. Така ако сменяш линия спокойно може да се получат почти 20 минути чакане. И заедно с вървенето от перон до перон стават почти половин час.
Това е много.
Един от основните аргументи на метрото е бързината. Ако бързаш и очакваш да загубиш близо половин час в чакане и прехвърляне просто ще се качиш на такси.
В големите градове на Запад интервалът е много по-къс - напр. в Лондон е 2-3 минути през основната част от деня.
Не знам каква е причината в София интервалът да е толкова голям. Предполагам няма достатъчно влакове.
Според мен е смислено интервалът да бъде сведен до макс. 5 минути през основната част от деня.
Как може Игнатов да си замълчи за Ковачки? Ако ДБ отсега се готвят да са безгласни букви, будните им избиратели просто ще ги игнорираме оттук нататък.
Борис Бонев от Спаси София даде много добър пример от Полша - контрол върху материалите изгаряни в домакинствата да става с дронове мониториращи пушещи комини. В комбинация с адекватно законодателство, такава мярка работи чудесно.
Много добро цялостно представяне, уверено присъствие и конкретика в отговорите на Бонев.
#БорисезаСофия
До коментар [#5] от "Георги Георгиев":
Ако има някоя политическа сила, която да се занимава с подвизите на Ковачки в Топлофикация и цяла България, то това е Демократична България. Другите партии бягат по темата като хлебарки на светната лампа.
До коментар [#5] от "Георги Георгиев":
Обещанията са едно, а реалностите съвсем друго. Включително и темата Ковачки.
Единствено Фандъкова е 100% наясно, какво може да се обещае и после да се изпълни, ако не изцяло, то поне в по-голямата си част. Всички останали са просто безотговорни в обещанията и ангажиментите, които се опитват да поемат. И това е така освен всичко друго и защото самите те не очакват някой да им търси сметка след изборите.
До коментар [#] от "
radost.petrova
":
Радост, няма логика ТЕЦ-ове, циментови заводи и разни общини да внасят и да горят хиляди тонове промишлени и битови отпадъци, а държавато да се съсредоточава в моя комин. Освен това няма законово ограничение да горя и трупове. Не се прехласвайте по предизборни дебати. Пилотната програма по темата нагербаджийския СОС е да се заменят печките на въглищо с печки на ...пелети. И това за след години.
Как пък всички мрънкат и заекват бре?!
Възрастни хора...
Бонев от Спаси София беше най-адекватвн от всички. Конкретни отговори и решения.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.