Местните избори отвъд резултатите
В София и други градове проличаха възможности за по-широк фронт срещу наложения от ГЕРБ модел на управление


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Бойко Борисов може и да твърди, че партията му е победила на местните избори, като е спечелила партийния вот в общинските съвети, както и да оправдава загубата на редица областни градове с номинирането отново на кметове "дерибеи" или с разцепление на партийните структури, но вторият тур на вота миналата неделя показа, че това обяснение е само наполовина вярно. Сумарно ГЕРБ наистина има най-голям брой общински съветници в общинските съвети в страната в сравнение с останалите политически сили - 1807 срещу 1020 спрямо БСП според изчисленията на двете партийни централи. Спорно е обаче дали това ще е достатъчно за партията на Борисов да играе същата ключова роля в местната власт там, където ГЕРБ загуби кметовете си. А на повечето места, където спечели, ще трябва да влиза в сложни конфигурации, за да сформира мнозинства, предвид шарените общински съвети, които произведе гласуването в много общини.
Хората наказаха кметовете "дерибеи" на ГЕРБ (по определението на Борисов) в Ямбол и Благоевград, но в същото време избирателите предпочетоха антисистемни играчи, с което показаха отношението си към модела, по който се управляваха двата областни града. Същият процес се наблюдаваше и в София, където критична маса избиратели дадоха гласа си за независимия кандидат за кмет Борис Бонев от гражданската организация "Спаси София" и го избраха за общински съветник. Протестният вот срещу 14-годишната хегемония на ГЕРБ в столичната власт замалко не поднесе още по-голяма изненада - на балотажа кандидатиралата се като независимата Мая Манолова стопи разликата с Йорданка Фандъкова от първия тур почти двойно - от 38 хиляди на 20 хиляди гласа. На практика гласувалите с опцията "не подкрепям никого" осигуриха четвъртия кметски мандат на зам.-председателката на ГЕРБ. Проблем за управляващите е и това, че очевидно те не могат да разберат какво точно се случи през последните две седмици. "На места, особено в София, вотът беше даден от омраза към ГЕРБ. Омраза, която аз не мога да си обясня", каза във вторник пред БНТ Менда Стоянова, която е член на висшето ръководство на партията.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Ясно се вижда къде има независими кандидати и къде - не. Аз без никакви угризения бих гласувал за Томов в Благоевград например. Това са точно независими кандидати, какъвто би бил и Бонев. За да има обединение между десен и ляв вот, трябва да има истински независим кандидат. Трябват компромиси.
Без проблеми щях да гласувам за Бонев, ако беше подкрепен от БСП и ДБ. Масово хората не разпознаха Манолова като независим кандидат - и с право. Отговорите й за Топлофикация бяха откровено уклончиви. Не посочи конкретно действие или политика, които ще извърши през евентуалния си мандат. Тотално статукво - това им е маниера на политическо говорене.
Ако Фандкъова беше загубила втори тур, това означава отстъпване от контрола върху обществени поръчки за 1 млрд. годишно - става въпрос за нагласени условия за определен фаворит, невъзможни срокове, подмяна на пликовете и т.н. Резултатът щеше да бъде избухване на тежки и кръвопролитни гангстерски войни в кварталите на Витошката яка. След като се изтрепят до крак, партията щеше да почете загиналите си колеги и съратници със специален мемориал, дело на скулптура Вежди Рашидов. Той щеше да представлява пробит от РПГ брониран джип - от едната страна с дупчица колкото писалка, през която е минал кумулативния заряд, а отгоре - цъфналият като роза покрив след експлозията в купето. Както БСП ходят всякак година на 9 септември да поднасят венци и цветя на братската могила, така и ГЕРБ щяха да се събират на този паметник, да отдадат почит на загиналите. Софийският митрополит Неофит щеше да отслужва заупокойна молитва. Венци и цветя щяха да следват от редакцията на ПИК, Блиц, социологическа агенция Сова Харис, Института за дясна политика и т.н.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.