Защо президентът може да сезира КС за избора на главен прокурор
Румен Радев може да поиска тълкуване на основния закон, което да даде яснота за ролята му в избора на тримата големи
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Президентът Румен Радев има всички основания да поиска тълкуване от Конституционния съд (КС) за това как трябва да реагира Висшият съдебен съвет (ВСС) след връщането на избрания за нов главен прокурор Иван Гешев. Това е мнението на конституционалисти, до които "Капитал" се допита по въпроса, като някои от тях смятат, че президентът вече даже е закъснял с питането.
Един от сериозните аргументи, че КС трябва да бъде питан, преди да продължи процедурата, е фактът, че допреди три години законът предвиждаше, че когато президентът върне кандидатурата (на избрания за главен прокурор или председател на върховен съд), ВСС задължително започва отначало нова процедура по избор. През август 2016 г. законът бе променен точно в обратния смисъл, макар и с доста усукана и неясна формулировка - върнатата номинация само се прегласува и само ако не събере нужната подкрепа, се започва нова процедура. Това преобръщане на закона наопаки е направено, без да има съответна промяна в Конституцията, което поставя редица въпроси за смисъла на процедурата и ролята на президента в нея.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
20 коментара
Би било коректно от ваша страна да отбележите, че Атанас Славов е член на Изпълнителния съвет на Да, България. Не, защото това обезсилва експертното му мнение, но защото е нещо, което е добре читателите да имат предвид като се има предвид изявената позиция на тази партия по въпроса, който се коментира.
Радев нарочно прави панаири. За да покаже, че съществува.
Конституция на Република България.Член 129 ал.2 е категоричен "Президентът не може да откаже назначаването или освобождаването при повторно направено предложение." Никъде не се говори за повторна процедура и мисля, че не трябва да се дописва Конституцията от пишман юристи. Това са измененията на Христо Иванов от 2015 год.
Чл. 129.
(1) (Доп. - ДВ, бр. 100 от 2015 г.) Съдиите, прокурорите и следователите се назначават, повишават, понижават, преместват и освобождават от длъжност от съдийската, съответно прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 100 от 2015 г.) Председателят на Върховния касационен съд, председателят на Върховния административен съд и главният прокурор се назначават и освобождават от президента на републиката по предложение на пленума на Висшия съдебен съвет за срок от седем години без право на повторно избиране. Президентът не може да откаже назначаването или освобождаването при повторно направено предложение.
До коментар [#3] от "Само Левски":
""Президентът не може да откаже назначаването или освобождаването при повторно направено предложение." Никъде не се говори за повторна процедура..."
Но и не се уточнява дали "повторно направеното предложение" предполага предлагане на същото лице, или повторното предложение е задължително независимо от това, кого предлага ВСС - т.е. може да е нов кандидат и президентът е длъжен да го приеме без възможност за връщане на предложението за допълнително разглеждане.
Струва ми се, че е нужно тълкуване от страна на КС. Всичките ни закони са такива недомислици.
До коментар [#1] от "scrat_squirrel":
Разбира се, че е задължително да се каже кой е Атанас Славов. Но задължително е и да се каже кой е авторът на всички тези хаотични промени в ЗСВ и Конституцията през 2015 и 2016 г,, наречени "съдебна реформа", чиято кал газим в момента.
Автор им е тогавашният министър на правосъдието в служебното правителство Близнашки и в кабинета Борисов 2.0 - г-н Христо Иванов, сегашният лидер на Дай, БГ.
"Реформата" на г-н Иванов реално подготвя "избора" на Гешев. След режисираният (и вероятно труден избор на Цацаров), кукловодите на Борисов видимо са решили да си опростят процедурата за следващия път. И министър (тогава) Христо Иванов им помага:
1. Залага противоречие между текстовете в ЗСВ и Конституцията, които касаят избора на висшите съдебни постове - чл. 129 (2) от Конституцията и чл. 26 и от ЗСВ;
2. Разделя ВСС на колегии и всемластният и неподлежащ на контрол гл.прокурор е оставен да бъде номиниран от някакви си 11 човека;
3. Премахва дотогавашното законово положение при президентско вето процедурата да започна отначало. Сега след Христо Ивановите "реформи" ВСС в четвъртък просто ще прегласува Гешев. Абсолютно законно!
И проява на причудливо остра политическата шизофрения е именно Христо Иванов, който е истинският "баща" на Гешев като гл. прокурор, сега да е най-гласовитият му отрицател.
А може би г-н Иванов не знае какво прави - и тогава, и сега?
До коментар [#5] от "D-r D":
Последното Ви предположение-въпрос е абсолютната истина. Да се прехранваш 15 години с писане на проекти за фондации е като да се прехранваш с блогърство - не носиш никаква отговорност пред никого. Това е трайно увреден човек и не трябва да се допуска да се намесва в държавните работи. Грешка на Близнашки е, че го назначи в служебното си правителство - а при коалицията с РБ Борисов нямаше как да не го остави да министерства.
Смутен съм от очакванията на юристи КС да се направи на Бог от машщината!
КС не може да анулира Гешев!
Най-много да постанови противоконституционност на текста на чл. 26 и от ЗСВ, Тогавашният министър Хр.Иванов направи юридическата мацаница и явно е целял точно това, защото отменя много ясния стар текст, че при президентско вето се започва отначало с номинациите и го заменя с общите приказки на сегашния чл. 26 и от ЗСВ.
И дори КС да постанови - решенията му нямат обратно действие. Те отменят законови текстове от датата на решението му. В този смисъл изборът на Гешев ще е направен по действащи към момента на избора му законови текстове.
Ако КС отмени нещо, това ще са недомислеците на Хр. Иванов.
До коментар [#6] от "Дамянов":
Нямам лични впечатления от г-н Хр. Иванов, затова не мога да твърдя колко увреден е.
Но с интерес следя кога ще изтрещят тазобедрените стави на Капитал от все по-разкраченото положение, в което се набута по казуса Гешев: хем не приемат избора му по правилата на Христо Иванов, хем дума не обелват, че това законово тресавище е Христо Иваново дело.
Всъщност става много видимо кого обслужва мозъчният център на столичната десница: моделът #КОЙ...
До коментар [#8] от "D-r D":
Нищо не е целял, той не е в състояние да си постави цел и да изготви реалистичен план за действие, за да постигне целта. Кънев остана в парламента да му състави мнозинство за реформата - но не успя друго, освен да се обяви за опозиция. Спомнете си 4-те различни подписа, с които се е подписвал Иванов. Не стана ясно негови ли са, или някой чиновник е злоупотребявал. Потулването на случая ме кара да мисля, че са негови - а са 4, защото в проектите е имитирал участие на други хора, за да не бие на очи колко много пари взема той. Работил съм по проекти на фондации - става почти винаги чрез познати. Но да се издържаш само с проекти и то в продължение на години за нормален човек е невъзможно. Става само с корумпиране на отговорния за ресора български служител. Да не би да му се свиди вече да им дава, та толкова яростно се бори срещу пустата корупция? :)
До коментар [#8] от "D-r D":
Капитал е братче на Дневник, а той стои разкрачен по много въпроси още от 2013 г. Не остана медия, която да не е за ТЕЛК. Одобрявам 24 часа напоследък.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.