// К1: Средата / Политика
Малките в голямата игра за София
Как ще се управлява столицата при новата конфигурация в общинския съвет и при районните кметове
Илюстрация |
- Йорданка Фандъкова и ГЕРБ ще трябва да се съобразяват с много повече фактори - с опозиционните съветници и районни кметове, както и с по-голямата активност на гражданите.
- Новата конфигурация на властта в София след изборите може да промени начина, по който се управлява градът.
- Новата енергия може да доведе до различна данъчна политика, повече прозрачност, още власт за районните кметове и по-добро управление на общинските дружества.
Част от темата
Откъде общината ще повиши приходите си, след като намалее притокът от еврофондовете
Ще си върне ли общината "Софийска вода"
Бъдещето на концесията на ВиК мрежата ще се решава в рамките на този мандат
Повече прозрачност в общинския съвет
Основните политически групи единодушно се ангажират с промени в досегашния начин на работа
Ще получат ли районните кметове повече власт
След балотажите за столичните райони децентрализацията на управлението им излезе на дневен ред
Как ще се реформират и управляват столичните общинските дружества и ще спре ли източването на "Топлофикация"
Паркинги чрез публично-частно партньорство в София
Може ли общината да привлече частни капитали при решаването на проблема с паркирането
На пръв поглед изборите в София не промениха основната картина - Йорданка Фандъкова отново е кмет, а ГЕРБ е първа политическа сила в общинския съвет. Но средата, в която те ще трябва да работят, е коренно различна и може да доведе до промени в управлението на града.
Основанията за това могат да бъдат видени в поне четири посоки:
![]() |
- за разлика от преди опозицията е много по-силна и консолидирана, тъй като вместо девет формации в съвета влязоха пет;
- половината районни кметове не са от управляващата партия и могат да окажат силно влияние върху централната администрация най-малкото като дават гласност на проблемите;
- гражданите станаха много по-активни, започнаха да е обединяват по квартали и намериха различни начини гласът им да се чува.
![]() |
Комбинацията от всичко това ще промени облика на управлението - решенията ще се взимат по-трудно и с повече дискусии, публичността ще се повиши не само на централно, но и на квартално ниво, а натискът за реформи ще е много по-голям. Разбира се, винаги съществува опасността всичко това да има временен ефект и след няколко месеца критиките на опонентите да се разбият в стена от безразличие.
Това обаче е малко вероятно - промените са прекалено големи, за да бъдат пренебрегнати.
Новите съставки на СОС-а
За да разберем как тази нова реалност се възприема от общинарите, точно преди официалния старт на новия Столичен общински съвет "Капитал" организира дискусия с представители на основните политически сили - ГЕРБ, БСП и "Демократична България", както и независимия Борис Бонев, за избирането на когото гласуваха близо 43 хил. души, или повече, отколкото за ВМРО и "Атака", взети заедно.

"Капитал" организира дискусия за предизивкателствата пред новия общински съвет на София с представители на основните политически сили - ГЕРБ, БСП и "Демократична България", както и независимия Борис Бонев,
От срещата стана ясно, че официални коалиции в местния парламент няма да има, а ще се търсят плаващи мнозинства по различните теми.
![]() |
"Вече заявихме, че няма да правим споразумения за мнозинство", заяви Елен Герджиков от ГЕРБ по време на дискусията в понеделник (11 ноември), а съпартийката му Малина Едрева допълни, че ще разчитат на подкрепа по съответните теми - метрото, дигитализацията, публичността и т.н. "Договорки не са водени и няма да участваме в такива", каза и Методи Лалов от "Демократична България".
Още на следващия ден, при първото гласуване в местния парламент - това за избор на негов председател, се видя, че основни партньори за мнозинството на ГЕРБ са ВМРО и "Атака". Елен Герджиков бе избран на поста с 33 гласа - 27 на ГЕРБ и 4 на ВМРО, един от "Атака" и още един, който се предполага, че е на Борис Бонев (гласуването беше тайно).
В случая обаче това е без значение за необходимото мнозинство от 31 гласа, но в други ситуации може да се окаже решаващо. Още повече че, както изглежда, Бонев ще получи подкрепа от ГЕРБ, за да може след промени в правилата да стане зам.-председател на общинския съвет.
![]() Аз не знам откъде е това мнение, че мениджъри на Ковачки управляват "Топлофикация София". Без да защитавам директора, това, че някой е работил някъде, е доста лек аргумент. За да има обвинение в нещо, трябва да има финансов одит, заключения, в които да се казва тук е нарушен законът, тук е нанесена загуба и т.н. |
При въпросното гласуване Волен Сидеров не участва, тъй като беше напуснал залата по-рано. Това може да се тълкува и като знак за важността на бъдещата му подкрепа.
Подобни отсъствия от заседанията на съвета както на представителите на "Атака", така на тези на ВМРО могат да блокират приемането на предложени от ГЕРБ решения. Което пък ще позволи на тези партии да изтъргуват по-скъпо бъдещата си подкрепа.
![]() |
Натиск отвсякъде
"След като има повишен граждански интерес към работата на общинския съвет, след като критериите и взискателността на гражданите се покачват, ние сме длъжни да отговорим", обясни Елен Герджиков готовността на ГЕРБ за промени в управлението на града. Думите му показват, че посланията на гражданите в резултатите от местния вот все пак са стигнали до партийните кабинети и вече има готовност за промяна в модела на поведение на общинарите.
И ако това се случи наистина, може да предизвика по-голям ефект - хората ще видят, че от усилията и сигналите им има смисъл и биха засили още повече изискванията си към местната власт.
Освен на този фронт общинските съветници на ГЕРБ, а и кметът Йорданка Фандъкова ще трябва да се изправят и пред натиска от опозицията. "Категорично ще бъдем един от катализаторите за откриването на общината към гражданите. Групата на "Демократична България" ще бъде вътрешният човек на гражданите в община. Има ли нередности, ние ще ги казваме, което, както изглежда, ще го правят и други хора", казва Методи Лалов, гледайки към Борис Бонев.
![]() |
"Всичко това, което се случи през последните една-две години - настъплението на гражданското общество, което създава натиск върху институции, за да работят по-качествено и да мислят, когато вземат определени решения - трябва да бъде взето предвид", казва и Калоян Паргов от БСП.
Инфографика |
Натиск може да се очаква и от районните кметове, които в предишния мандат до голяма степен бяха проекция на централната администрация, а сега половината от тях са опозиция. "Когато говорим за лицето на местната власт пред гражданите, това е именно районният кмет", казва кметън на район "Лозенец" Константин Павлов и допълва, че ще засили диалога с хората и ще работи за въвеждането на електронни услуги и комуникация, така че сигналите за нередности да достигат максимално бързо до него.
Макар и с ограничени правомощия и без бюджет, районните кметове наистина биха могли да окажат въздействие върху Столичната община най-малкото като вдигат шум по дадени теми, информират своевременно хората за важни проекти и особено строежи, като заявяват публично какви промени искат и след това прехвърлят топката по изпълнението им към кмета Фандъкова.
Накъде духа вятърът на промяната
Едно от основните направления, по които съветниците заявяват, че ще дебатират, е децентрализацията на управлението чрез прехвърлянето на бюджет и правомощия към районните кметове. Други горещи теми се очертава да бъдат управлението на общинските дружества и данъчната политика.
![]() Има един проблем, за който на практика почти никой не говори, а всъщност представлява не една, а няколко атомни бомби, които предстои да избухнат през следващите няколко години - изтичането на сроковете за отчуждаване на терени, предвидени за публични нужди в Общия устройствен план. Само в "Манастирски ливади" са необходими над 100 млн. лв. за отчуждаване за улици. За да се справим, трябва още от този бюджет да отделим не 10 млн., а много повече и да започнем отчуждителни процедури. |
Но преди всичко ще се започне с повече прозрачност - както при гласуването и приемането на решения, така и при разпределението на бюджета и обществените поръчки. Въпросът е да не се стигне само дотам и всичко останало да бъде забравено.
Промените в кабинета на Фандъкова Думата "промяна" в екипа, който ще управлява столичното кметство, беше един от основните лайтмотиви в предизборната кампания на Фандъкова. За предстоящите промени в структурата на администрацията си тя потвърди и по време на първото заседание на СОС във вторник, като очакванията са екипът на столичния кмет да бъде напълно ясен до един месец. На този етап е известно, че Фандъкова планира да увеличи заместниците си. В предишния мандат тя имаше шестима заместници, като след оставката на зам.-кмета по транспорта Евгени Крусев в края на миналата година ресорът му премина към зам.-кмета по финанси и здравеопазване Дончо Барбалов. Сега Фандъкова планира да има зам.-кмет по електронното управление (дигитализацията) и инвестициите, по транспорта и по строителството. В последния ще попаднат големите инфраструктурни проекти, за част от които сега са отговаряли главният архитект и зам.-кметът по транспорта и така се е размивала отговорността. Засега не е ясно и кой ще влезе в новия екип на Фандъкова. Почти сигурно е, че Дончо Барбалов и зам.-кметът по културата Тодор Чобанов ще запазят постовете си и в този мандат. Сред обсъжданите имена за зам.-кмет по строителството е арх. Ивайло Петков, който стана общински съветник от гражданската квота на ГЕРБ. Той е преподавател в УАСГ и член на "Група Град". А като зам.-кмет по електронното управление се сочи директорът на Столичната общинска агенция по приватизация Владимир Данаилов. Той беше в предизборния щаб на Фандъкова и присъстваше на срещите й с представители на IT сектора. От ГЕРБ планират и промяна в структурата на някои от комисиите в общинския съвет. Комисията по транспорт и туризъм например ще се трансформира в Комисия по транспорт и пътна безопасност. А туризмът ще премине към Комисията по европейски програми и проекти. |
Какво прави Столичният общински съвет? • Определя конкретните правомощия на кмета на Столичната община и кметовете на райони и кметства • Одобрява структурата на общинската администрация по предложение на кмета • Приема и изменя годишния бюджет на общината • Определя размера на местните такси • Приема решения за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество • Приема решения за създаване и одобряване на устройствени планове и техни изменения • Приема решения за ползване на банкови кредити, за предоставяне на безлихвени заеми и емитиране на облигации • Приема решения за провеждане на референдуми и общи събрания Какво прави кметът на Столичната община? • Организира изпълнението на общинския бюджет • Организира изпълнението на актовете на общинския съвет и внася отчет за изпълнението им • Организира изпълнението на задачите, произтичащи от актове на Народното събрание, президента и Министерския съвет • Назначава и освобождава от длъжност заместник-кметовете на общината, ръководителите на звената и служителите в общинската администрация • Поема управлението при кризи, като взема всички необходими мерки за предотвратяване или ограничаване на последиците от тях и търси съдействие от страна на централните държавни органи • Организира и провежда процедури за управление и разпореждане с общинско имущество • Възлага или разрешава изработването на устройствени планове и техни изменения и одобрява определени устройствени планове и организира изпълнението им. • Може да прехвърля свои функции на заместниците си, на главния архитект на София и на други длъжностни лица от общинската администрация. Кметът на район: • Изпълнява бюджета на общината в частта му за района • Отговаря за стопанисването на определени от общинския съвет обекти • Приема мерки за подобряване и възстановяване на околната среда • Организира изпълнението на актовете на общинския съвет и на кмета на общината, отнасящи се до територията и гражданите на района или кметството • Организира провеждането на благоустройствени, комунални и други мероприятия • Може да участват в заседанията на общинския съвет с право на съвещателен глас. Районните кметове се изслушват задължително при обсъждане на въпроси, отнасящи се до съответния район |
Капитал #46
Текстът е част от новия брой на седмичния Капитал (15 - 21 ноември). В броя ще прочетете още:
- Малките в голямата игра за София
- Прав ли е Макрон в апокалиптичните си оценки за НАТО и ЕС?
- Раждането на 5G в България
Още по темата
Първи сблъсъци в новия Столичен общински съвет
Рокадите в "Топлофикация София", застрояването на парк "Витоша" и новият правилник за работата на съвета станаха повод за дискусии
19 ное 2019Подкаст: Новият управленски екип на София
Чуйте плановете на общинските съветници за по-прозрачно управление на града и коментар на редактора Ивайло Станчев какво означават за софиянци обещаните промени
16 ное 2019Инжекция от мнения и аргументи
По-важните теми, които ще намерите в новия брой на "Капитал"
15 ное 2019ГЕРБ си осигури мнозинство в новия Столичен общински съвет
Предложеният от партията Елен Герджиков бе избран с 33 гласа въпреки отсъствието на Волен Сидеров
12 ное 2019Мая Манолова внесе жалба за оспорване на изборния резулт в София
Манолова предостави в ОИК 14 класьора с доказателства за нарушения, като процедурата в съда може да продължи над месец
11 ное 2019"Демократична България": Вотът на симпатизантите ни е тяхно суверенно право
Обединението отговори на нападките на Борисов, че за балотажа в София са се съюзили с БСП
8 ное 2019Главният архитект на София поиска промени в проекта за ремонт на пл. "Ал. Невски"
Проектантът Иво Панталеев, чието дело е и обновяването на "Графа", ще трябва да предложи нови решения
7 ное 2019Местните избори отвъд резултатите
В София и други градове проличаха възможности за по-широк фронт срещу наложения от ГЕРБ модел на управление
7 ное 2019
Пресъхването на язовир "Студена" заплаши Перник с пълно безводие до края на годината и разкри огромните пропуски при управлението на водите в България
6 дек 2019, 344 прочитания

Държавите предпочитат да наложат таксите още при регистрацията на по-змаърсяващите коли, вместо да следят кой как замърсява през годината
6 дек 2019, 278 прочитания
5 дек 2019, 2427 прочитания
5 дек 2019, 2355 прочитания
5 дек 2019, 2224 прочитания
5 дек 2019, 2112 прочитания
5 дек 2019, 2025 прочитания
Може ли общината да привлече частни капитали при решаването на проблема с паркирането