// К1: Средата / Политика
ТЕЦ-ове на Ковачки ще получават до 60 лв. на тон за горенето на софийския боклук
Част от RDF-а ще се оползотворява и в циментовия завод "Холсим", но с по-ниска цена
Кандидатът за другата основна част от генерирания RDF - циментовият завод "Холсим", е поискал с 2 лв. по-малко на тон, като и тук няма конкуренция. Това стана ясно в сряда, след като бяха отворени ценовите оферти в търга на Столичната община.
Колко излиза некачественият боклук
Топлоцентралите "Бобов дол" и "Топлофикация Сливен" на Ковачки ще получат общо до 14.8 млн. лв. за горенето на 70 хил. тона годишно за срок от 3 години. Предложената цена е различна спрямо вида и количеството RDF, което ще бъде оползотворено. Например за изгарянето на нешредиран и насипен отпадък ще се плаща най-много - до 60 лв./тон в зависимост от приетите количества. Причината е, че в това състояние боклукът се оползотворява най-трудно, защото не е третиран по необходимия начин. Ако заводът за преработка на отпадъците на Столичната община генерира по-качествен RDF (фолиран или шредиран) цената пада до 10 и дори до 2 лв. Проблемът е, че според тръжната документация шредирания RDF ще бъде най-много 5% от 70-те хил. тона.
Другият кандидат - циментовият завод "Холсим", ще гори 80 хил. тона годишно, за което ще получи близо 16.4 млн. лв. Ценовите предложения за основните обеми отпадъци са малко по-ниски от тези на Ковачки - 58 лв. вместо 60 лв. за тон нешредиран RDF. За останалите фракции офертите са еднакви.
Три неизвестни
Първоначално поръчката за изгарянето на боклука беше разделена на общо пет позиции. Първите две - за по-големите количества от 70 и 80 хил. тона, а останалите три - за изгарянето на по 10 хил. тона при цена от близо 1.8 млн. лв. за тригодишния период. За тях обаче не се явиха кандидати въпреки удължавания срок и в крайна сметка процедурите бяха прекратени.
Впечатление прави и липсата на активност от страна на останалите циментови заводи, които досега приемаха софийският RDF - "Девня цимент" (75 хил. т на година) и "Титан Златна Панега" (25 хил. т). Едно от обясненията за това вероятно е, че софийският RDF е с много лошо качество (висока влажност и негорими примеси), което затруднява оползотворяването и го прави не толкова ефективно.
Още по темата
Сенки в биографията на новия шеф на столичното парно
Има съмнения за извършвани от Александър Александров злоупотреби, докато е работил в частния сектор
29 ное 2019Има ли спасение за "Топлофикация София"
Общинското дружество е в критично състояние, но ръководството му твърди, че има въможноти за стабилизиране
29 ное 2019Изненадваща смяна на директора на "Топлофикация София"
Новият мениджър има спорна бизнес биография. Досегашният шеф, който е бивш служител на Христо Ковачки, е освободен, а не е напуснал доброволно
18 ное 2019Как ще се реформират и управляват столичните общинските дружества и ще спре ли източването на "Топлофикация"
15 ное 2019ВАС отхвърли отказа на Столичната община да покаже плана за горене на боклук
Местната власт незаконосъобразно е отказала на "За Земята" достъп до документите около противоречивия проект за оползотворяване на RDF
6 ное 2019Ковачки ще гори и софийския боклук срещу заплащане от 15 млн. лв.
Фирма на Румен Гайтански-Вълка пък кандидатства за извозване на RDF-а от завода на София
24 сеп 2019
Обемът на язовир "Студена" започва да намалява рязко през септември и темповете се усилват в следващите два месеца.
6 дек 2019, 55 прочитания

Държавите предпочитат да наложат таксите още при регистрацията на по-змаърсяващите коли, вместо да следят кой как замърсява през годината
6 дек 2019, 154 прочитания
5 дек 2019, 2370 прочитания
5 дек 2019, 2287 прочитания
5 дек 2019, 2169 прочитания
5 дек 2019, 1983 прочитания
5 дек 2019, 1971 прочитания
Проблемите със съдебната реформа на управляващите във Варшава удивително наподобяват тези в България