Съдът на ЕС в ново решение за Полша: Делата трябва да се гледат от независим съд
Проблемите със съдебната реформа на управляващите във Варшава удивително наподобяват тези в България


Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Поредно решение на Съда на ЕС (СЕС) в Люксембург по спорната съдебна реформа в Полша, публикувано тази седмица, разкрива интересни детайли за механизма на политическо влияние и институционален натиск върху съдиите, които дават основание за паралел със ситуацията и в България. Решението на СЕС е особено важно, защото посочва критерии за обективна преценка дали даден съд е независим и безпристрастен според това как се назначават съдиите и най-вече - дали органът, който ги назначава, а именно съдебният съвет, дава индикации, че е политизиран.
Решението дава повод и за много други печални аналогии, включително констатацията, че и полският Национален съдебен съвет (подобно на българския Висш съдебен съвет) не защитава съдиите от атаките срещу тях и допуска да се заклеймяват съдиите, сезирали СЕС с преюдициални питания, както и въобще сътрудничеството с органите на ЕС и специално - с Европейската комисия.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.