// К1: Средата / Политика
Цацаров "убедил" Патриотите да го подкрепят за шеф на КПКОНПИ
По време на срещата си в парламента в четвъртък двете страни постигнали съгласие да се намалят прекалените полицейски правомощия на антикорупционната комисия
Срещата и "постигнатото съгласие" по думите на Симеонов по въпроса за КПКОНПИ се превърна в повод "Обединените патриоти" официално да подкрепят кандидатурата на Цацаров.
Идеите за КПКОНПИ
След срещата Симеонов изброи седемте точки за промени в антикорупционния закон, по които Цацаров и "Обединените патриоти" са постигнали съгласие. "На първо място на едно мнение сме, че трябва да се разчисти законът от прекалените полицейски правомощия за разследване на комисията - СРС-та и прочие, защото не е нормално тази дейност те да я извършват", заяви Симеонов.
Другата тема, по която е било постигнато съгласие, е за обхвата на проверяваните лица. "Той в момента стига до шофьор на агенция, което ще създаде прекалено голямо натоварване на този орган и невъзможност за изпълняване на функциите", каза лидерът на НФСБ.
По време на срещата според Симеонов бил обсъден и въпросът доколко трябва да се прехвърлят функциите на КПКОНПИ върху общинските съвети, които ще изберат комисии за конфликт на интереси, доколко ще бъдат компетентни и доколко няма да се превърнат в инструменти за разчистване на неудобните по общини опозиционни представители.
От "Обединените патриоти" поставили и въпроса изборът на членовете на антикорупционната комисия да се прави от Народното събрание, а не както е сега - по предложение на председателя на комисията. Бил обсъден и въпросът за прекалено усложнените декларации, които лицата подават по закон. "Това води до неправилно попълване, до недоразумения, до неточности и много често попълващият декларацията става нарушител", каза Симеонов. По време на срещата по думите му станало въпрос и за прекалено раздутия състав на антикорупционната комисия, който в момента наброява 422-ма души. "За сметка на това антикорупционната дирекция е само от 32-ма човека", уточни той.
Цацаров иска "да събуди" комисията
Преди срещата кандидатът за председател на КПКОНПИ отбеляза, че не е негова работа да предлага промени в антикорупционния закон. "Това обаче не означава, че законът не се нуждае от промени. Напротив. Действащият закон има доста несъвършенства и аз в моята концепция и на изслушването в комисията, ако такива въпроси бъдат зададени, няма да скрия мнението си по отношение на всичко онова, което според мен трябва да бъде направено като изменения в закона", заяви Цацаров.
И добави, че, ако бъде избран, всичките му действия ще бъдат свързани с това комисията да бъде "събудена" от състоянието, в което се намира сега.
Против идеята на БСП президентът да назначава комисията
И "Обединените патриоти", и Цацаров се изказаха срещу предложението на БСП председателят на антикорупционния орган да се назначава от президента. "Това предложение на БСП не е ново. То се обсъждаше, когато се раждаше концепцията за единен антикорупционен орган. Двата законопроекта и тези предложения бяха едно от първите неща, по които се сблъскаха двете позиции на КСНС при президента, когато се обсъждаха антикорупционните модели. Ако БСП и другата позиция се абстрахират от чисто политическия момент, може би ще стигнат и до по-прагматични решения", каза Цацаров.
И добави, че според него този модел председателят на комисията и членовете й да се назначават от президента не е "най-положителният" и "най-работещият модел".
Борис Ячев пък определи повторното внасяне на законопроекта на БСП като "стара история", която не е била приета.
Разделение в БСП за номинацията на Цацаров Депутатите от БСП ще вземат решение дали и кого ще подкрепят за шеф на антикорупционната комисия (КПКОНПИ) след изслушването на двамата кандидати – Сотир Цацаров и депутата от "Воля" Симеон Найденов, стана ясно от думите на лидерката на БСП Корнелия Нинова в парламента днес. Вчера се очакваше БСП да представи официално позицията си по темата, но това така и не се случи. Днес Нинова обясни, че тя самата в лично качество ще гласува "против" двамата кандидати, но "не заради техните качества, а заради сгрешения модел". Според нея шефът на КПКОНПИ не трябва да бъде избиран от депутатите, които се очаква след това обективно да разследва. Затова социалистите отново са внесли старото си предложение той да се назначава от президента. Лидерът на БСП обясни решението на БСП да не внесе своя кандидатура именно с това, че левицата всъщност настоява за прекрояване на модела на избор на председател на КПКОНПИ и в този смисъл би било странно да предлага свой кандидат. По-рано обаче зам.-председателят на парламентарната група на левицата Драгомир Стойнев даде пред bTV друго обяснение - партията нямало как да получи подкрепа от другите формации в парламента и било безсмислено да прави своя номинация. Пред медиата Стойнев определи Цацаров като "безспорно силна кандидатура". "Сотир Цацаров е доказал, че може да бъде независим, да не се вслушва в мнението на управляващите. Важно е да видим каква е неговата концепция за промяна на тази институция. Тогава вече ще вземем своето решение дали да го подкрепим", каза той. По информация на "Капитал" вчера на заседанието на групата на БСП именно Стойнев се противопоставил на настояването на няколко леви депутати партията да заеме категорична позиция против избора на Цацаров. Аргументът му бил, че настоящият главен прокурор е "добре подготвен" и "качествата му са безспорни". |
Още по темата
Изслушването на Цацаров за шеф на КПКОНПИ мина в очаквания казионен стил
Неправителственият сектор бойкотира процедурата, за да не легитимира предрешения избор
3 дек 2019Цацаров 2.0 - ще се промени ли борбата с корупцията
Концепцията на главния прокурор, кандидат за шеф на КПКОНПИ, се фокусира само върху структурата и администрацията на комисията
2 дек 2019Горе ръцете, долу демокрацията
Комбинацията Гешев - Цацаров е удобна само за ГЕРБ и ДПС, защото няма да намали злоупотребите с власт
22 ное 2019БСП се сниши за КПКОНПИ, ДПС обяви Цацаров за "богатство"
"Патриотите" щели първо да изслушат номинирания от ГЕРБ кандидат, преди да решат дали да го подкрепят
20 ное 2019Управляващите се отблагодариха на Цацаров - номинираха го за председател на КПКОНПИ
Очакваната номинация на досегашния главен прокурор допълва пъзела, нарушен с оставката на Пламен Георгиев
19 ное 2019След Гешев 2.0, Цацаров 2.0 - радостта е двойна
Властта лъже Европа и гражданите, че ще въведе контрол над всесилния главен прокурор. Прави обратното
15 ное 2019
Управляващите, президентът и БСП имат различни идеи за реформата на прокуратурата
13 дек 2019, 72 прочитания

Секретарят на Венецианската комисия пред "Капитал"
13 дек 2019, 65 прочитания
12 дек 2019, 3592 прочитания
12 дек 2019, 2557 прочитания
12 дек 2019, 2264 прочитания
12 дек 2019, 2116 прочитания
12 дек 2019, 2089 прочитания
Обръщението, под което са се подписали вече 178 съдии от цялата страна, остана извън дневния ред на съдебния съвет