Краткосрочният гаф на Ангелкова с AirBnB
Министерството на туризма през депутати внесе поправка, удряща бизнес с имоти за краткосрочен наем, която бе оттеглена


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Министърът на туризма през депутати от ГЕРБ се опита да удари AirBnB бизнеса, вероятно в полза на хотелиери.
- Законотворчеството се оказа краткосрочно и управляващите бързо се отказаха от идеята.
- Експериментът обаче вдига риска за нови опити за ограничаване на конкуренцията.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
омраза?завист?
вие съвсем сте изтрещели. в западна европа, където този бизнес се регулира, и обикновено се иска съгласието на всички съседи, това пак ли е от омраза? към кой и за какво? що за писание е това? а вие от омраза към съседите ли ги пишете тези недомислици?
и можете ли да кажете тази масирана атака спрямо едно от малкото смислени преложения се дължи на какво? омраза към хотелиерския бизнес, или сте собственици на подобни апартаменти?
ще приема искреността на тази позиция само ако всички служители на капитал декларират дали имат такива имоти, които дават под наем през платформата.
тази държава никога няма да излезе от средновековието.
чел съм много статии на Капитал и съм се отказвал да коментирам отявлено пристрастие, но тази наистина минава границите. Не познавам друга държава, където този тип отдаване на имоти да е стигнал подобни нива и то съвсем в сивата икономика. Само тук можеш да срещнеш собственици на 10+ апартамента, всички обзаведени и подготвени да работят като луксозни хотелски стаи, готови да посрещнат гости на много ниски цени - без за това да се плащат почти никакви реални разходи и данъци към държавата - нито обслужващия ги персонал е назначен и плаща осигуровки (миячи, чистачки, техници, маркетинг или др хора), нито собствениците им плащат ддс и отчитат оборот по начина по който го правят хотелите (дори още по зле е положението с Н18, която реално не засяга собсвениците на подобни десетки апартаменти, често получаващи парите си от тях в частни сметки по PayPal,Stripe или други подобни системи чрез "захранване на сметки".....) погледнете как функционира AirBnB в Германия,Франция,Италия- там където платформата е в реален плюс за хората, които имат 1,да Един апартамент и го отдават,когато ги няма, и то само ако го притежават от минимум 5 години! подобни безнаказани бизнес модели работещи на поне 80% на сиво няма абсолютно никъде другаде по света. а после хотелите имали лоби...... хахахха явно както е писано по-горе изглежда не е във вашия интерес, явно е против него да бъдете честни и справедливи, жалко Капитал, много жалко
аааа, и още нещо - защо под статиите ви има само опция "Like".... това ли ви е формата за оценка, това ли ви е формата за прозрачност или медиина свобода за която толкова тръбите - под една статия трябва или да има и двете опции за оценка от читателите - положителна и отрицателна или да няма никаква, иначе сами изкривявате възможността хората да оценят написаното от вас.
До коментар [#] от "
marivan
":
Италия? Нещо сте в грешка
До коментар [#] от "
iavorski
":
ние сме близки до манталитет и начин на строеж на законите, то се вижда и колко добре се кооперираме с тях по отношение на употребата на боклук.... затова сне на това дередже. за жалост страната ни си заслужава това, което ни се случва, защото нямаме воля за промяна, а сме силни само на думи!
И аз да добавя нещо за статистиката, като данъкоплатец, потребител и собственик на малък бизнес. В България имаме някои добри и някои лоши закони, ужасни или безсмислени регистрационни или лицензионни режими, безполезни обществени служители, посредствени законотворци и странни (забравящи?) избиратели.
(1.) Статията добре описва тайното мръсничко добавяне на текстове между първо и второ четене без обществен дебат. Това просто си плаче за оставки на съответните депутати, а тъй като е и системна практика, честта изисква да си тръгне цялото правителство заедно с Бойко Методиев Борисов. (Да, да, и БСП, и ДПС да се махат също.)
(2.) И преди декември 2019 българските закони и регулации позволяваха на държавната и селско общинска администрация да "излови" печалбите от краткосрочни наеми, да обложи с данъци, да наложи финансови санкции и др. необходими действия. Защо не го прави? Нямам представа. Но подозирам, че голям процент съответни служители от всякакви йерархични нива са немотивирани, или некадърни или мързеливи. Подобни "обществени" служители са свикнали данъкоплатеца да се самоинформира, да се самообложи, да се самопровери и да се самобичува! Те само да проверят протоколите от (само–) задоволяването (на държавно-фискално-обществения интерес), когато и ако решат да го направят. Никакви информационно разяснителни кампании, никакви презумпции за невинност, никакви отсрочки и критерии за разумност! (Не вярвате, а? Спомнете си последното наказателно постановление за 1 неплатена стотинка към фиска, от закръгления.)
(3.) На арогантните и некадърни (не всички са такива) български депутати, шефове и служители на държавни и общински служби, давам истински пример с Швейцария: Данъчните не "забравят" за никой данъкоплатец, ако някой не им е, примерно, подал декларация те го търсят и му обясняват защо я дължи. Данъкоплатеца (изненадан, върнал се в чужбина и др.) може да поиска отсрочка по имейл и те му я дават! Данъкоплатеца, примерно, прави няколко итерации на английски ('щото не знае немски) като задава много въпроси, и данъчните му отговарят! (Не му казват да си наеме счетоводител или адвокат и не го пращат на майната му.) Въпреки че не са задължени да знаят английски! Препращали са имейла 3 пъти докато намерят служител който да отговори на данъкоплатеца. Накрая техния обществено-фискален интерес и интереса на данъкоплатеца са задоволени по единствения правилен начин -- според закона.
(4.) На по-заблудените български избиратели бих препоръчал: Моля не се прехласвайте лесно от приказки за забранителни, ограничителни и лицензионни режими. Помислете за момента, когато вие или децата ви решат да отдават краткострочно имоти под наем. Помислете и за хотелиерско- ресторантьорското лоби, което си е издействало 7% ДДС, а всички други плащат 20%. Помислете пак за децата си и се запитайте в каква икономическа среда искате те да живеят.
За протокола, имам малък бизнес -- развойно изследователска дейност в електрониката. Фирмата ми притежава малко търговско помещение, което заради промяна в предпочитанията на клиентите не използва и съответно отдава под наем, като начислява 20% ДДС и внася това 20% ДДС в бюджета. Наемателите са млади български творци (музиканти), които се опитват (и мисля че успяват) да правят продукт на световно ниво с минимален бюджет. Колкото и лицемерно да звучи, аз все пак мисля, че моите наематели са бъдещето на България също толкова, колкото и хората в българския туристически бизнес. Да същия онзи със 7-те процента привилегирована ДДС ставка.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.