Мъката с приватизацията
За по-малко от четири години това е поредният път, когато ревизията й служи за политически цели и отклоняване на вниманието от реалните проблеми
Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Тръгне ли прокуратурата да ревизира "бандитската приватизация", значи нещо в управлението на държавата сериозно се е объркало и трябва вниманието да бъде отклонено в друга посока. И приватизацията, която стартира преди повече от 25 години, продължава да се използва като универсално обяснение за всички несгоди, които обществото търпи от лошо управление - кризата с водата и криминалните сюжети около отпадъците, "проспиването" на дължими към бюджета огромни средства и т.н. Всъщност първият сериозен случай, когато прокуратурата злоупотреби с правомощията си заради приватизацията, е скандалът с чешкия приватизатор "Злинсат" през 1997 г., който струваше на държавата осъдително решение в Страсбург за 360 000 евро. (За този случай и последиците му четете в карето най-долу.)
Тази седмица прокуратурата отново възроди идеята за ревизия на приватизацията и наказване на "виновните". В сряда главният прокурор Иван Гешев възложи на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) да извърши пълна проверка на целия приватизационен процес и на последващия контрол върху него, която да обхване всички сделки, плащанията по тях, мерки за разваляне на договорите и т.н. Решението беше единодушно приветствано в парламента както от управляващите, така и от опозицията. В четвъртък Гешев им обясни, че очаква "политиците да променят законодателството, ако трябва и конституцията, така че да дадат възможност на прокуратурата да си свърши работата и да има възмездие за хората, които откраднаха активите на българските граждани".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Приватизацията си беше престъпна. В родната ми Берковица имаше 4 уникални за страната промишлени предприятия: пластмасовият гигант Компласт с модерна австрийска автоматика за теглене на пластмасови профили за дограми, ЗАИ за дискове за флексове, Мрамор за добив и рязане на мрамор и дърводелско предприятие за сушене и изработка на букови изделия. Трите са сринати и продадени на скрап. Само Мрамор живурка още.
Така е и в цяла България: Кремиковци, Химко, Соди, .
Престъпната приватизация, обаче, е покрита от давност.
Прокопиевата сделка за Каолин е също толкова смрадлива: Николов, Агнешките главички.... Просто е покрита с пепел.
Човешкото правосъдие и за Прокопиев беше до тук.
Остава Божието.
Седесарите си накупиха какви ли не заводчета.. само, че се оказа, че не знаят да ги управляват и ги нарязаха за скрап.
Никъде по света няма такава бандитска приватизация, разни комунета изкупиха работещи предприятия и за по лев и ги разпродадоха на скрап.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.