Кризисният щаб, организиран от правителството заради епидемията от коронавирус, обхванала вече и няколко региона в Италия, призова след първото си заседание завръщащите се от Италия да се подложат на доброволна карантина у дома в рамките на 14 дни, за да не заразят своите колеги и близки. До края на седмицата се очаква от страната да се приберат общо 10 хил. българи, като половината от тях ще се върнат със самолет, а останалите - през сухопътните граници. Отделно от това се очакват и други граждани от страни, в които вече е разпространен коронавирусът. Това съобщи ген.-майор проф. Венцислав Мутайфчийски, началник на Военномедицинска академия, който беше назначен от премиера за председател на кризисния щаб.
До края на седмицата ще бъдат инсталирани термокамери и на сухопътните граници, като дотогава граничарите и здравните власти ще мерят температурата безконтактно на рискови пътници.
През следващите дни ще бъдат отменени чествания и събирания на закрито, за да не се разпространи вирус. Първото отменено събитие е денят на отворените врати във Военноисторическия музей на 3 март, което се очаквало да бъде посетено от 15 хил. души.
Какво да правят върналите се от Италия
Пристигналите от Италия българи трябва да останат у дома в рамките на 14 дни, независимо че нямат симптоми на заболяване. Ако пък се появят температура, кашлица, зачервено гърло и други грипоподобни симптоми, те трябва да се обърнат към личните си лекари, които пък да ги изпратят в най-близката болница.
Кризисният щаб мобилизира всички по-големи болници в столицата и в България, които трябва да изградят система за лекуване на COVID-19, ако се появи в страната.
Венцислав Мутафчийски коментира, че личните лекари, Гранична полиция, лекарите в болниците ще бъдат оборудвани със защитни облекла, за да могат спокойно да преглеждат и лекуват евентуално пострадали от вируса. Според информацията на "Капитал" от миналата седмица България е закупила 2600 бройки защитни облекла за лекари, отделно от това МВР е купило 6200 комплекта маски и ръкавици за Гранична полиция и е направило допълнителни поръчки.
Кой ще бъде изследван
В момента Националната референтна лаборатория към Центъра за заразни и паразитни болести разполага с 1000 теста. Отделно от това 1000 теста за откриване на коронавирус има във ВМА. Поръчани са и още 1000 бройки, но тъй като заводите производители са китайски и не работят, не е ясно кога ще дойдат те.
Лекарите в кризисния щаб отбелязаха, че тестовете са безплатни, но ще бъдат прилагани само на пациенти с температура над 38 градуса и начална фаза на пневмония, тъй като не могат да уловят вируса, преди да се е изявил.
Кризисният щаб, организиран от правителството заради епидемията от коронавирус, обхванала вече и няколко региона в Италия, призова след първото си заседание завръщащите се от Италия да се подложат на доброволна карантина у дома в рамките на 14 дни, за да не заразят своите колеги и близки. До края на седмицата се очаква от страната да се приберат общо 10 хил. българи, като половината от тях ще се върнат със самолет, а останалите - през сухопътните граници. Отделно от това се очакват и други граждани от страни, в които вече е разпространен коронавирусът. Това съобщи ген.-майор проф. Венцислав Мутайфчийски, началник на Военномедицинска академия, който беше назначен от премиера за председател на кризисния щаб.
До края на седмицата ще бъдат инсталирани термокамери и на сухопътните граници, като дотогава граничарите и здравните власти ще мерят температурата безконтактно на рискови пътници.
9 коментара
Миналата седмица се върнах в България от стария Терминал 1 на Летище София. Никъде не видях термокамери, въпреки че още преди месец беше обявено че са поставени на летището в София. В такава държава-бутафория само един коронавирус ни трябва!!!
"Пристигналите от Италия българи Т Р Я Б В А да останат у дома в рамките на 14 дни, независимо, че нямат симптоми на заболяване...", казвате.
Капитал отменя Кодекса на труда и Закона за социалното осигуряване, ли!?
И като се върна вдругиден от Италия, на какво основание ще си остана вкъщи за 14 дни?
Кой ОПЛ ще ми издаде болничен, само защото съм се веял из Италия? Пък и личен лекар няма право да дава 14 дни. Пък и кой ще ги плаща тия 14 дни? До оня ден се тръбеше, че с болнични се осмуквала социалната система. Сега нови 200!
Как пък на никого у Капитал не му хрумна да попита за всичко това ония умници, дето го предлагат!? Те че не познават законите го знаем, ама и вестникарите сте пълна скръб - ретранслатори без връзка с главния!
Абе докторе, кви болнични те гонят? Ти представяш ли си един болен да се завърне и ако разсъждава като теб какво ще стане? Ще стане пандемия. Не че оправдавам държавата, но хората трябеа да мислят глобално и отговорно и не само за тъпите си болнични.
Пълна абдикация на държавата. Призова? Колко от всички завръщащи се ще разберат за това "призоваване за доброволна карантина"? Колко от тях ще го спазят? Колко от тях (ако са носители) ще заразят близките си вкъщи? Какви 14 дни карантина, след като китайците съобщиха за 24 дни инкубационен период?
До коментар [#] от "
kalliman
":
Тоест 14 дни неплатен отпуск ли да си вземат?
Я каква прекрасна психозка ще се спретнем!
10 000 до седмица ще се върнат от Италия. Контактни с тях са семействата им - още по двама. 30 000 човека си остават у дома за 2 седмици!!!
Че т.н. БГ икономика ще рухне, бе!
Ако привабим връщащите се от всички 60 държави, където има заболяване, по-добре да бягаме. В Македония още няма случай.
Кръгли глупости, Капитал!
До коментар [#3] от "kalliman":
До коментар [#4] от "cyg16639553":
До коментар [#2] от "D-r D":
Ама Dr-D от втория коментар си го казал точно - на какво основание някой ще си остане 14 дни вкъщи?! Това са пълни глупости... баце и другите гении "призовали". Няма абсолютно никакво законово основание да не отидеш на работа.. дори неплатена отпуска не можеш да си вземеш. Ако са искали да направят нещо, да го направят.
Деси, я звънни на Прокопиев, че си била в Италия и ще си останеш две седмици вкъщи. На 100/ знам какво ще ти се случи.
До коментар [#8] от "borodino":
Прокопиев едва ли ще бъде очарован от идеята служител да не работи 2 седмици. И не само той - това ще е удар за работодателите и бизнеса. Няма как да стане така - то държавата ще спре. Не стига, че и сега не се скъсваме да работим много...