Депутатите се уплашиха, парламентът се разпусна
Народните представители ще са "на повикване", обаче ще продължат да получават заплати


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Народното събрание спира работата си, докато трае извънредното положение, и ще заседава само тогава, когато трябва да се приемат актове, свързани с извънредната ситуация. Парламентарният контрол върху правителството ще бъде само писмен, а парламентарните комисии ще могат да заседават, като заседанията им ще се излъчват онлайн. Решението беше внесено от председателя на парламента Цвета Караянчева и депутати от "Обединените патриоти" и подкрепено от 115 депутати от всички парламентарни групи без тези от БСП. В мотивите си Караянчева изтъкна, че в момента "цялата страна е в карантина", а депутатите не изпълняват разпорежданията на кризисния щаб за спазване на "социална дистанция". На предложението на ГЕРБ остро се противопоставиха депутатите от левицата, които обвиниха управляващите в "суспендиране на конституцията" и "стъпка към налагане на диктатура". Дебатът в пленарната зала продължи повече от два часа, като мнозинството и опозицията в лицето на БСП си отправяха остри реплики.
С това парламентът дава изключително лош сигнал на останалите държавни органи (а и ключови частни компании), от чиято работа зависи животът по време на ограничителните мерки, да не се превърне в катастрофа. Ако парламентът няма да работи, защото депутатите се притесняват за живота си (и не могат да измислят начин да си вършат работата онлайн), то трябва ли да работят например полицаите, чиято работа е доста по-опасна? А хората, които поддържат тока и комуникациите?
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
В конституцията пише, че при извънредно положения в страната, парламентът работи до края на отмяната му. Има разделение на властите, защото парламентът контролира работата на правителството. В противен случай има възможност за диктатура в страната.
Във Франция парламентът работи, въпреки извънредното положение за коронавирус.
Не разбрахте ли, че "вирусът" няма да пробира обикновени хора от депутати :)).
Е как може такова нещо?!
Е какво ги спира да работят дистанционно? Дори може по-голямо присъствие да имат.
Ама ги мързи явно.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.