Нов опит за блокиране на военната модернизация
Искането на Марешки за замразяване на двата армейски мегапроекта за момента изглежда като популистка солова акция


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Все по-мрачни облаци започват да се сгъстяват над главата на военното министерство, което през последната година с променлив успех се опитва да задвижи два ключови проекта за модернизация на българските въоръжени сили - за два нови модулни патрулни кораба и за 150 натовски бронирани бойни машини. Общата стойност на двете програми е почти 2.5 млрд. лв. с ДДС. След внезапно възникналата икономическа криза покрай глобалната пандемия на новия коронавирус и откритото противопоставяне на финансовия министър Владислав Горанов срещу инвестиционните разходи за отбрана нова атака дойде днес и по линия на българския парламент.
Тази сутрин партията "Воля" на Веселин Марешки депозира в деловодството на Народното събрание проект за решение, с което се налага мораториум върху финализирането на въпросните две големи сделки. "Ние от "Воля" смятаме, че предвидените над 2 милиарда лева за военна техника са лукс, който държавата не бива и не може да си позволи в такъв момент! Мораториумът върху посочените две решения на НС е повече от належащ!", обявяват в мотивите си от партията на Марешки. Подобна реторика се чува през последните дни и от страна на лидера на БСП Корнелия Нинова.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Един път и аз да съм съгласен с Марешки.
Момчиле, аргументът, че военната техника щяла да се плаща после е несериозен. Епидемията може и да приключи тази година (което е оптимистичен сценарий). Но икономическите последици ще се усещат поне още 2-3 години.
Бюджетът ще е на минус поне до 2023-та - дори и да се блокират тези сделки.
И това е най-оптимистичния вариант.
Сега не е времето за такива големи покупки.
До коментар [#1] от "Николов":
Принципно си прав, но когато едно откровено руско мекере скача срещу проекти за модернизация на армията, трябва да ни светва една огромна сигнална лампа.
Пълно безумие е точно в условията на пандемия и глобална икономическа криза да се хвърлят пари за военна техника, било то накуп или разсрочено. Нещо повече, да настояват и за разваляне на сделката за Ф16 и връщане на парите.
И в какво състояние ще е армията след 5 години тогава? Освен ако не дойдат братята американци и не обяснят отново каква огромна грешка ще направим, ако не им сипем няколко милиарда. 270 млн. лв. годишно не са много.
До коментар [#4] от "Stoyan Dimitrov":
В каквато е и сега. И в каквато е вече 30 години. Какъв е проблемът да изчакат още 2-3 години? Какво толкова ще се промени ако ги купят тези машини точно сега?
До коментар [#2] от "bobyb":
Понякога и спрелия часовник показва точно време. Та така и с русолюбците. Някой път са прави - без да го искат.
До коментар [#5] от "Николов":
Това са общи приказки. Армията има нужда от поне минимално ниво на оборудване, което и сега едва поддържа, а след 5 години вече няма да успее. Или мислите, че ремонтите на стара техника са без пари, с тиксо и тел? А това, което ще се промени след 2-3 години, както пише и в статията, са цените. Нагоре.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.