Главният прокурор Иван Гешев е отправил законодателни предложения до премиера, председателя на парламента и ръководителите на парламентарни групи, с които се предлага драстично завишаване на санкциите за престъпления, свързани с пътнотранспортни произшествия и шофиране в пияно състояние, след употреба на наркотични вещества или при превишена скорост.
Така след парламента и правителството, които предложиха сходни промени, и прокуратурата се включи в законодателния популизъм, последвал тежката катастрофа, при която в средата на април загина журналистът Милен Цветков.
"Причина за това е тревожната тенденция за увеличаване на наказателните производства за управление на моторни превозни средства след употреба на алкохол или наркотични вещества, липсата на свидетелство за правоуправление и превишаване на скоростта на движение", са част от аргументите на предложенията на прокуратурата.
По данни на МВР през 2016 година броят на образуваните разследвания за пияни и дрогирани водачи е 8174, през 2017 г. - 8180, през 2018 г. - 8281, а през 2019 - 6767, т.е. трудно може да се твърди, че е налице ръст.
По време на представянето на промените говорителят на главния прокурор - прокурор Сийка Милева заяви, че "пpeз 2015 г. бpoят нa oбpaзyвaнитe наказателни производства, свързани c управление нa MΠC cлeд yпoтpeбaтa нa наркотични вещества, e бил 90. A пpeз 2019 г. техният бpoй e нapacнaл нa около 3000." Този ръст обаче се дължи на увеличения брой тестове, които МВР започва да прави след 2015 година, когато е осигурено закупуването на тестер касети.
Иван Гешев предлага затвор от 15 до 20 години или доживотен затвор за умишлено причиняване на смърт, ако това е станало при управление с над 2 промила алкохол в кръвта, след употреба на наркотици, без книжка или при превишаване на ограничението за скоростта с над 50 км/ч.
Другото предложение на Иван Гешев е в тези случаи, както и в случаите, когато шофьорът управлява (без да е причинил катастрофа) с над 1,2 промила алкохол или след употреба на наркотични вещества, автомобилът да бъде отнеман в полза на държавата, независимо чия собственост е.
Независимо дали парламентът възприеме предложението на Иван Гешев за конфискацията на автомобилите на шофьори с над 1.2 промила или седнали зад волана след употреба на наркотици, главният прокурор е издал указания, с който всеки прокурор занапред ще бъде задължен да изземва автомобила като веществено доказателство и "да се сезира компетентния съд за налагане на запор с оглед отнемането му в полза на държавата". По силата на конституцията указанията на главния прокурор са задължителни за всеки прокурор.
Практиката за конфискация на автомобили на пияни шофьори беше въведена за кратко в края на 2005 година от пловдивския апелативен прокурор Росен Димов. Указанията му просъществуваха по-малко от половин година, след като съдиите от пловдивския апелативен район излязоха със становище, че подобен подход противоречи на закона. Броят на тежките катастрофи и загиналите не само не намаля, а се увеличи.
Иван Гешев е създал работна група, която ще прегледа и съдебната практика по дела, свързани престъпления по транспорта, и при необходимост ще сезира "Върховния касационен съд за приемане на тълкувателно решение".
"С този пакет от мерки ПРБ цели постигането на по-висока ефективност от разследването на пътнотранспортните престъпления, налагането на по-строги наказания на всеки, който си е позволи да управлява превозно средство след употреба на алкохол или наркотични вещества, и отнемането на тези средства в полза на държавата, независимо от собствеността им", пише в предложението на прокуратурата.
Главният прокурор Иван Гешев е отправил законодателни предложения до премиера, председателя на парламента и ръководителите на парламентарни групи, с които се предлага драстично завишаване на санкциите за престъпления, свързани с пътнотранспортни произшествия и шофиране в пияно състояние, след употреба на наркотични вещества или при превишена скорост.
Така след парламента и правителството, които предложиха сходни промени, и прокуратурата се включи в законодателния популизъм, последвал тежката катастрофа, при която в средата на април загина журналистът Милен Цветков.
6 коментара
Само Максим Ставийски не се включи...
Работата на главния прокурор е да прилага закона, а не да прави законодателни предложения. Време е в тази държава всеки да започне да си гледа неговата работа!
Моите уважения на Главния прокурор,но това има значим елемент на популизъм.За всеки медийно отразен случай,промяна на закона?Безспорно за сравнително новото явление наркотици + шофиране трябва да има законодателна реакция.Популистко е да се слага алкохола с наркотиците на една плоскост.На установени наркомани следва да им се забрани да шофират.Пияният утре ще изтрезнее,а наркоманът пак ще си "смърка". 1.2 ПРОМИЛА Е НИСЪК ПРАГ .При положение,че не шофира с 100-120 км не е толкова опасен,колкото наркомана.Ако детето ви получи травма застрашаваща живота му или близък човек получи инфаркт,няма ли да го закарате до Пирогов,само защото сте пили една ракия и бутилка вино /1.2 промила/?И отивате в затвора при случайна проверка.Бих могъл да повозя г-н Гешев със споменатия 1.2 промила в кръвта и да му докажа,че ЧАСТ от предложението му е обикновен опит да сервилничи на правителството.
Съжалявам,че втори път се включвам но пропуснах нещо весело.Как може юрист да предлага конфискация на имущество,поради нарушение на трето лице,чиито действия не подлежат на контрол от собственика?
Защо само автомобила, конфискация и на апартамента, нали там се е напил.
"Иван Гешев предлага затвор от 15 до 20 години или доживотен затвор за умишлено причиняване на смърт, ако това е станало ..."
И как точно ще докаже умисъл тъпият каскет?
"главният прокурор е издал указания, с който всеки прокурор занапред ще бъде задължен да изземва автомобила като веществено доказателство"
Тоест, автомобилът да докаже, че шофьорът е употребил наркотици. Ще го вкарват ли в съдебна зала да го показват като другите доказателства по делото?
Може ли наистина да е толкова тъп този човек?!