Невидимият регистър на съдебния инспекторат
Как Инспекторатът към ВСС направи всичко възможно, за да не може да преследва ефективно корумпирани магистрати


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
С промените в Конституцията през 2015 г. Инспекторатът към Висшия съдебен съвет (ИВСС) стана нещо като "съдебен" ДАНС. Към институцията бяха прехвърлени правомощията от Сметната палата да проверява имуществените декларации на магистратите, а от Етичната комисия на ВСС - проверките за почтеност и конфликт на интереси. Същата година за главен съдебен инспектор с гласовете на ДПС и ГЕРБ беше избрана Теодора Точкова. През следващите пет години ИВСС не успя да изнесе нито една успешна битка срещу корупцията в съда и прокуратурата.
През пролетта на 2019 г. инспекторатът "изпусна" декларацията на съдията и бивш председател на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова, като я публикува, без да изтрие личните данни от нея, правейки публично достояние информация за членовете на семейството и адреса й. След скандала от ИВСС излязоха с нелепо оправдание, че е станал технически проблем. Обясненията им обаче осветиха допотопните методи за работа с декларации, които всяка година се подават от магистратите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.