Двата пътя пред БСП
Залогът на лидерската битка е не само бъдещето на социалистическата партия, но и следващата управленска конфигурация


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Ако и към сегашната вече предизборна ситуация е приложимо клишето, че "властта се търкаля на улицата, но няма кой да я вземе", в най-голяма степен то ще важи за БСП. "Вече всеки ден имаме по един гейт, свързан с този кабинет. Скандалът е чутовен. Живеем в ненормална обстановка и не знам какво трябва да се случи, за да я признаем", коментира в сряда пред bTV зам.-председателят на ПГ на БСП Крум Зарков. Но отново втората по големина партия, която е и основната опозиция при трите управленски мандата на ГЕРБ, не изглежда готова да отиграе вдигнатата й топка и реално да се опита да се пребори за властта. Причината е, че към овехтелите за днешните реалности послания на партията сега се прибавят и вътрешните проблеми с неясния изход от оспорваното лидерство на Корнелия Нинова.
Колкото повече наближават вътрешнопартийните избори за лидер на БСП, толкова повече битката между очерталите се две крила в социалистическата партия - около Нинова и обединената около доскорошната й дясна ръка Кирил Добрев опозиция, става все по-ожесточена. Залогът на лидерската битка в БСП е не само бъдещето на социалистическата партия, но и следващата управленска конфигурация. "В БСП има две стратегически линии. Едната е хардлайнерската, по-затворената, по-рязката и радикалната линия на Нинова, която едновременно се оказа шанс и проклятие за БСП - шанс, защото вдигна рязко БСП, и проклятие, защото удари един таван, който не успява да пробие нагоре. Другата линия е на Добрев, който предлага този таван да бъде по-хитро и по-комбинативно атакуван. Това предизвиква квазиидеологически проблем в БСП", казва изпълнителният директор на "Галъп интернешънъл" Първан Симеонов. На финалната права на сблъсъка, който се очаква да е в края на септември, застъпниците на двете линии в партията си разменят публични удари с променлив успех в полза на едното и на другото крило, заети основно да преброяват кой от депутатите или членовете на Националния съвет в кой лагер е преминал.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
БСП ако не са го разбрали до сега да им го кажа.Шкартирате Нинова от водачеството и от БСП.След това сядате на масата с Борисов,стискате ръцете и управлявате до края на света.Така Доган ще отпадне веднага от играта.Ай лек петък.
До коментар [#1] от "Владимир Пехливанов":
Между другото, това не е нелогичен начин. Въпросът е, че това се прави често в по- развити държави. Но в такива държави, също се дава възможност на малцинство да управлява, при даване на гласове от мнозинството.
Разбира се, проблемите са два:
1. Това се прави по предварително договорена програма, която партиите стиковат месеци наред, а после представят за одобрение пред членовете си , а и пред обществото. Значи, програмата за управление, се пише и одобрява, точка по точка, а тук такова нещо няма.
2. БСП , и в двете си крила, е изцяло пълно със стари, компрометирани личности, повечето , дори освободени за корупция или реализирали провали:
-Румен Гечев/грандиозен икономически провал, съсипал стотици хиляди семейства и бизнеси/
- Румен Овчаров / Фронтиер, корупция, сегашно назначение в Лукойл от........Борисов/
- Кирил Добрев / бил последствен за контрабанда на огромни суми, едър стопански субект и собственик на Вецо-ве, хотели и скъпи автомобили и имоти/
- Нинова- освободена за корупция, Фронтиер, фалирала партията и ..... източила я , чрез ненужна телевизия, и схеми с пари и имоти. Опетнена от приватизацията, служила на друга партия.
и т.н. Гергов, Дъбов, Масларова и други мултимилионери.
Преди седмица видях Найденов да се качва в джипа си, който е най- нов и най- висок клас Мерседес. Със сигурност над 100 000 евро.
Боже опази - коалиция между ГЕРБ и БСП. Тези колкото пъти са били на едно мнение, все е било за чутовни далавери. Най-пресните примери са Цацаров и Гешев.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход