Вилна зона "Витоша"
Божков, Румен Гайтански и Пеевски - как планината до София от обществено място стана парк с частни резиденции
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Рано сутринта, работен ден в средата на седмицата. По прашния път от хижа "Алеко" към Драгалевци с висока скорост се спуска кортеж от черни джипове. Не, това не е подранил любител на планината, който се връща от разходка, а гражданин, който отива на работа в града.
През последните 20 години Витоша инфраструктурата привидно запустява - работещите влекове и лифтове трайно намаляват, а добрите неща се случват въпреки Столичната община и собственика на съоръженията в планината.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Браво за статията, браво и за картата. А решението е ясно - национализация. Както го е направила България от края на 20-те и началото на 30-те - изкупувала е земите на боянските и драгалевските селяни за да ни оставят народен парк Витоша. Същото трябва да се направи днес за да го има парк Витоша.
До коментар [#1] от "borkar":
" А решението е ясно - национализация."
Е нали са били държавни и общински тези имоти? Защо пак да се национализират? Да не би държавата и общината да са се грижили за тях в условията на пазарната икономика вече? Някой трябва да плаща за поддръжката, а е добре и да се използват, не да се изоставят. Кой да ги купи тогава? Естествено, богаташите. Не е проблемът в това, че са купени, проблемът е в начина, по който точно тези лица са забогатели неимоверно много и по начина, по който обсебват природата вероятно. Но това е въпрос на регулации, които именно са грижа на общината и държавата.
Докато беше забранен достъпът до планината, черните джипове на живущите във вилна зона "Витоша" правиха силно впечатление. Проблемът е в пасивността на хората. А моделът на придобиване е добре познат - общината не се грижи за собствеността си и съответно я продава на частен инвеститор за да я "спаси" едва ли не... и от там ето докъде се е стигнало.
Важно е да не бъдем пасивни!
Сега вече е ясно ,защо не се сроят новите влекове и общината подава противоречиви сигнали напред назад и така 10 години.Рахътлъкът на тези изисква жертвоготовността на овчиците като нас.Ние с охота четем , 'разбираме' и уж се гневим.тайно заваиждаме и пак се примиряваме.
А от назанчените справедливост няма да дойде.
Единствен изход е ИНСТИТУЦИИТЕ да са независими и да е законодателно организирано да не зависят решенията само от ЕДИН шеф.Законите и други взаимнообвързани органи трябва да спират и осакатяват всеки мераклия за ползване на хитрости през задни вратички.
Е и малко свободна журналистика, за да има нерв по който до сетивата ни да стигат опитите упешни или не, до нас.
И сега най-важното...на нас тези корумпираните трябва да са ни омразни ,дори това да са близки нам ,роднини и 'приятели' а не просто да искаме да изместим тази измет и да мечтем или завиждаме да сменим настоящите велможи в техните кресла.Това е най-важния компонент, убит още от комунизма и мачкан в зародиш вече 30 години.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.