Три милиона лева, осем джуджета и една прокуратура
Разследване на "Антикорупционния фонд" показа колко струва да си наемеш държавното обвинение


Екип на Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Съмненията, че прокуратурата предоставя услуги като търговско дружество, отдавна са публична тайна. Разследването на неправителствената организация Антикорупционен фонд (АКФ), озаглавено "Осемте джуджета", е първият журналистически материал, който до голяма степен показва, че те не са без основание.
Документалният филм е базиран на разказа на Илия Златанов - собственик на най-големия производител на асансьори в България ("Изамет"), който от години е в тежък конфликт със семейството си за контрола над бизнеса. По препоръка на свой съсед той се среща с бившия шеф на Столичното следствие Петьо Петров, известен с прякора Еврото, който му предлага съдействие, като в негова помощ - срещу съответно заплащане - се включи Специализираната прокуратура.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Този случай е много мътен. "По препоръка на свой съсед той се среща с бившия шеф на Столичното следствие Петьо Петров, известен с прякора Еврото, който му предлага съдействие"
Т.е. една жена му казала и той отишъл при отявлен мошенник дето е уволнен от следствието за да му помогне "срещу заплащане". Вместо да отиде при адвокат или при истински следовател.
Т.е. този от самото начало е решил да действа "по другия начин". Ама попаднал на мошеници (ах каква изненада!) и вместо да му "уредят въпроса" го обрали.
Не знам, ама у мен този не буди особено съчувствие.
Което не значи, че не трябва да разследват случая и да се опитат да накажат мошенниците. Ама от това, че тоя е решил да действа с подкуп чрез някой дето е уволнен от Следствието аз не мога да правя каквито и да е изводи за самото Следствие.
Виж, ако беше действал по нормалния път - подава сигнал и пр. Тогава щеше да е друго. Ама в случая е решил да хитрува ама е попаднал на още по-големи тарикати.
До коментар [#1] от "Николов":
Или нивото ви на четене с разбиране е на ниво на ученик от 4ти Б клас, или се правите на умряла лисица, най вероятно и двете в перфектен синхрон.
До коментар [#1] от "Николов":
Вие наистина или не четете, или не разбирате какво минава пред очите Ви.
"Виж, ако беше действал по нормалния път - подава сигнал и пр."
По "нормалния път" - чрез прокуратурата - нищо не се получава, защото над сина му Явор е "разпънал чадър" заместник главният прокурор Борислав Сарафов, т.е. точно този, който по "нормалния път" би трябвало да реши въпроса. Наистина ли не разбирате как прокуратурата извършва пладнешки грабежи?
До коментар [#3] от "evpetra":
Тази статия не съм е чел защото ми изтече абонамента. Но тя така или иначе е базирана на материала на АКФ, който е достъпен в интернет: https://acf.bg/bg/osemte-dzhudzheta-novo-razsledvane-2/
От този текст става ясно, че ищецът е тръгнал да си "решава" въпроса по "другия ред". И бил обещал половината пари като "такса". Обаче "посредникът" взел всичко.
Ясно е, че се е хванал на хорото с бандити. При всички случаи тук има ред престъпления, които следва да се разследват и виновните да бъдат наказани. Само дето връзката с официалните лица в Прокуратурата е според твърденията на посредниците. А дали те казват истината (при условие, че са изпечени мошенници)?
Мръсотията на Боковите обори надминава в пъти тая на Агиевите...
Прод от №4:
И за да няма съмнения: в случая става дума за сериозни престъпления, които трябва да бъдат разследвани и наказани.
Това, което мен ме дразни е опита да се политизира този случай. До тук единственото свидетелство за участие на Прокуратурата в тази афера са твърдения на посредниците, че вземали пари за "шефове" в Прокуратурата. Това трябва да се разследва, но до тук е просто твърдение на престъпник. А се приема като 100% истина без каквито и да е други доказателства.
Тази манипулация е, което дразни.
И не се случва за първи път. Убийството на русенската журналистка бе политизирано по същия начин от Икономедия при условие, че още от самото начало беше ясно, че става дума за сексуално престъпление.
Та става малко като в лафа с лъжливото овчарче. Икономедия не за първи път се опитва да прави подобни манипулации и съм склонен да подалагам на силно съмнение и сегашната афера.
За съжаление, това е неизбежен ефект от лъжите - доверието намалява.
До коментар [#6] от "Николов":
Самият факт, че определяш статия против прокуратурата за "политизиране", е притесняващ за състоянието на държавата ни. Прокуратурата не е политическа партия, нито изпълнителната власт. Тя е там, за да си върши работата и нито сигнали, нито статии по повод нейните дела не могат да бъдат "политизиране".
С думите си преповтаряш тези на Гешев и Цацаров. Едва ли това би те лъскало.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.