Как Борисов (почти) изтърва коронавируса
Забавянето на новите сравнително леки ограничителни мерки е рисково - те са необходими, за да се избегне здравна катастрофа, по-тежки мерки и икономическо дъно


Месецът е юли, температурите са високи, вече е пределно ясно, че лятото не потиска коронавируса, утвърдено лекарство няма, ваксина (все още) също, а след свалянето на мерките регистрираните заразени с коронавирус пак растат. В последните две седмици държави и региони започнаха отново да затварят заведения, фитнеси и други рискови дейности - например Израел и някои американски щати. Други като Германия, Испания, Италия и Великобритания наложиха локални карантини над стотици хиляди жители, а трети дори върнаха забраната за излизане от вкъщи - например в Лисабон, както и в Мелбърн, Австралия, след като за ден бяха заразени рекордните за щата Виктория 191 души.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
22 коментара
Борисов не е нито спасител нито виновник. Той прави онова, което вижда в Европа.
До коментар [#1] от "Полковник за европейско развитие на България":
Само че в Западна Европа има адекватно здравеопазване, а тук няма нито доктори, нито финансиране, изобщо здравеопазването ни го няма. Кога за последен път сте посещавали болница в България? Ако нямаш познати, никой не ти обръща внимание. В болниците в провинцията лекуват ковид с аспирин и аналгин и лежане без лекарска помощ, защото докторите ги е страх от пациентите, за да не се зарязят. Освен това в Източна Европа поради малката гъстота на населението и бързите мерки в началото вирусът едва сега прониква. Така че тиквата да не се ослушва и да взема мерки, че и без това малко му остава.
Икономедия да не е холдинг с враждуващи структури, които се мразят, ревнуват и демонстративно не се четат едни други?
До такъв логичен извод стигам след като снощи прочетох в Дневник прецизния анализ на проф. Костов на ковид ситуацията
https://www.dnevnik.bg/analizi/2020/07/08/4088474_nosht_da_se_ottegli_za_da_spre_konveiernoto/
а днес чета в Капитал типичните за изданието общи приказки и преразкази на цифри по темата. Тъжна работа...
Хайде да опитаме да мислим!
1. Позитивният тест изобщо не означава, че далият ги е 100% приносител на инфекцията, както априори се приема от щаба и Ана. Ако беше така, досега ВИРУСОНОСИТЕЛИТЕ по света да са поне 2-3 милиарда. А не са;
2. Само позитивният тест без да е потвърден от симптоматика или рентген/ЯМР не може да се приема за категорично доказателство за заболяване. Каквото и да е то!
Ако си намерите бланка от някакво лабораторно изследване - каквото и да било - отдолу ще видите, че пише: РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ИЗСЛЕДВАНЕТО НЕ СА ДИАГНОЗА. КОНСУЛТИРАЙТЕ СЕ С ЛЕКАР!!!
А щабът и Капитал ни натрапват един лабораторен тест като окончателна диагноза, което е абсурдна глупост!
Професорът завършва анализа си с думите: "В противен случай това конвейерно производство на "новини" и парадокси ще продължи, объркването в обществото ще нараства, а недоумението ще се трансформира в насмешка."
Да благодарим и на канските усилия и на Ана славният някога Капитал отдавна да се възприема като вкиснала боза...
Откъде тази любов към мерките от страна на авторката, не е ясно. Само, че мерките няма да помогнат, а само ще удължат агонията. Накрая същият брой хора ще са го преминали/починали, но социално икономическата цена ще е в пъти по-висока. За косвените жертви никой не се сеща. Капитал, наемете един вирусолог да ви обясни как НЕ можеш да спреш въздушно-капкова инфекция с мерки. Вирусът сам ще си замине, като премине през повечето от нас и тогава съм сигурен, че всички пишман писатели по темата ще тръбят в захлас, че мерките са тези, които са го спрели :)
Хайде пак Борисов. Нито премиерът, нито голяма част от овластените имат капацитета да се справят с коронавируса, ама хората ако вземат поне мъничко да се ограничат, със сигурност ще помогне.
Вирусът сам ще си замине!??! Кой точно вирус сам си е заминал?!? Даже не говорим колко трае имунитета. И представяте ли си какво ще стане, ако мине през всички, явно не... то за това трябва абстрактно мислене, а при вас очевидно отсъства каквото и да е. Тъжна работа... или жалка... колебая се.
Мантрата, че пълното премахване на мерките е добро за икономиката е за хора дето имат интелектуалния капацитет на второкласник.
До тук вече попаднахме в няколко черни списъка и, респективно, спряха чартърните полети от Великобритания, Австрия, Словакия, Финландия и балтийските страни. Очакваме съвсем скоро до ни ударят теслата от последния наш голям пазар - Германия (руснаците така или иначе няма да дойдат това лято). С което Ангелкова спокойно може да излиза в отпуска до края на сезона - просто няма да и се налага да посреща с хляб и сол когото и да е,
Но не е само туристическия сезон дето ще умре. Ще спрат и всякакви инвестиционни проекти. Щото кой чуждестранен бизнесмен ще дойде в БГ ако след това му се налага да стои 2 седмици под карантина? Така и чуждите инвестиции отиват в киреча.
И за какво си причинихме тези загуби за милиарди? За да могат 10-тина хиляди австралопитеци да видят как 20-тина души гонят топка по тревата? И за да може златната младеж да мята салфетки и да брои до 12?
Еми, успяхме. Честито!
Както се казва - ум царува, ум робува, ум патки пасе.
Тези, които са чели постингите ми знаят, че аз взимам к-вируса доста насериозно.
Но от 2 седмици забелязвам нещо за което нямам обяснение - смъртността си стои същата при все, че броя на заразените се увеличава. Почнах да ровя и видях, че същият процес се забелязва и в други страни. Обясненията на НОЩ, че вирусът бил "отслабнал" са несъстоятелни - вирусът може да отслабне само чрез мутации, а нови мутации не са забелязани през последния месец.
Докато се ровех попаднах на следните материали:
https://www.nytimes.com/2020/07/03/health/coronavirus-mortality-testing.html
https://www.cebm.net/covid-19/declining-death-rate-from-covid-19-in-hospitals-in-england/
https://slate.com/technology/2020/06/covid-death-rate-declining-explained.html
https://edition.cnn.com/2020/06/22/health/covid-younger-adults-lower-death-rate-trnd/index.html
https://edition.cnn.com/2020/07/02/opinions/steady-death-rate-covid-19-infections-spike-sepkowitz/index.html
https://covidtracking.com/blog/why-changing-covid-19-demographics-in-the-us-make-death-trends-harder-to
https://www.lowellsun.com/2020/06/28/covid-19-deaths-decline-despite-surge-in-cases-hospitalization-surges/
Всички тези статии се опитват да намерят отговора на този въпрос - защо смъртността от Ковид намалява през последните няколко седмици?
В зависимост от източника смъртността се изчислява, че е паднала между 2 и 3 пъти. Това е много съществен спад. Ако приемем, че смъртността първоначално е била 1%, то сега вече е между 0.3% и 0.5%. Това пак е висока смъртност, но разликата е наистина голяма.
До тук няма смислено обяснение на този феномен. Предположението е, че това е резултат от няколко фактора:
(1) Болниците са по-добре подготвени
(2) Маските се носят от болшинството хора
(3) През лятото хората получават повече витамин Д, както и боледуват по-малко от други инфекции - в съвкупност това ги прави по-подготвени да се справят с Ковид
(4) Също така през лятото хората прекарват повече време навън и при заразяването най-вероятно поемат по-малка доза от вируса
(5) Повечето страни увеличиха тестването драстично и сега вече болшинството тествани са хора без симптоми (т.е. такива, които преди са се заразявали без да усетят нищо)
(6) Поради усиленото тестване сега случаите се идентифицират по-рано, което помага при получаването на лекарска помощ
(7) В резултат на (6) е възможно да се е увеличил интервалът между диагностицирането и смъртта. Всъщност, това вече е установено в САЩ - там преди май интервалът е бил средно 7-8 дена. Сега е близо двойно по-дълъг (т.е. смъртните случаи е възможно да идват по-късно).
При всички случаи резкият спад на смъртността е добра вест.
Но в никакъв случай не означава, че епидемията е вече зад гърба ни. Истинското изпитание ще дойде есента - когато благоприятното влияние на лятното време няма да е с нас.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.