Последните години на л€ва
България никога не е била по-близо до еврозоната, след като получи официално "да" за ERM II и Банковия съюз, какво следва


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- България никога не е била по-близо до еврозоната, след като получи официално "да" за ERM II и Банковия съюз.
- Страната запазва валутния си борд и поема нови ангажименти за реформи.
- Теоретично най-ранната дата за приемане на единната валута е 2024 г., но вероятно ще отнеме много по-дълго време.
Силният заряд на протестите за оставка на правителството и на главния прокурор остави едно иначе важно събитие встрани от общественото внимание. То ще определя икономическата и външнополитическата ориентация на страната за десетилетия напред. На 10 юли, две години след като министърът на финансите и управителят на БНБ представиха своето писмо за намерения пред европейските ни партньори, българският лев влезе в механизма на валутните курсове (ERM II), предшестващ еврозоната, а БНБ - в тясно сътрудничество с ЕЦБ. Накратко - страната е толкова близо до приемане на еврото, както никога досега. Ползите за българската икономика от общата валута са изтъквани многократно - по-ниски лихви, по-малки транзакционни разходи, по-добра интеграция в единния европейски пазар, външен поглед върху системно значими банки и като цяло по-добър имидж пред инвеститорите.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
По-близо до еврозоната - по далече от копейката ...
И по-близо до усвояване от управляващите на голяма част от валутния резерв на борда.
Последните дни и на държавта ни. Превръщаме се в гранична и нискоразвита провинция на ЕС... Интересното е, че високоразвитите са кредитни трилионери/при Германия е малко по-различно/.
Бас държа, че Хърватия ще влезе в еврозоната преди нас.
Считам, че Маастрихтските критерии, както са описани в статията са некоректни, явно неточен превод. Мисля, че коректната им формулировка е следната:
1) Инфлация, измерена чрез Хармонизирания индекс на потребителските цени –не повече от 1,5 процентни пункта над осреднената стойност между трите страни членки с най-ниска инфлация;
2) Бюджетен дефицит, измерен като процент от БВП - не повече от 3%. Правилото позволява дефицит, който надхвърля прага, само при изключителни условия;
3) Държавен дълг, измерен като процент от БВП - не повече от 60%. В случай на низходящ икономически тренд, правилото позволява дълг над 60%, стига да се очаква в близко бъдеще той да падне под лимита;
4) Дългосрочен лихвен процент, измерен като средната доходност по десетгодишни държавни облигации – не повече от 2 процентни пункта над осреднената стойност между трите страни членки с най-ниска инфлация;
Много ясно, че ще отнеме много повече време.
Сега ско Прецедента му се наложи да тури служебно правителство - ще бъдат основно агенти на КГБ, които ще ограбят целият бг народ (отново) като захлебят целя гласуван възможен дълг от 10 милиарда за тая година с някакви фъшкии за оправдание от рода на вируса и така с единудар 3 заека. Ем народа се преебва сам с протести за оставка на правителството, ем захлебват ем похарченото ще разклати башансираноя бюджет за 10 гадини напред и неа ни дадат еврото.
Не станахме 16-та република, но пък ще станем 27ма територия на ЕС :)
Напълно разградени като държава... без армия, без валута, без национални ценности... чакащи само на европейски подаяния... с намаляващо население.. без квалифицирани кадри.
До коментар [#9] от "mickmick":
Само БСП ще ни оправи! Напред на Изток!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.