Младите си искат държавата
Големият проблем на властта днес е, че вече не е в състояние да определя дневния ред на обществото, защото е лишена от реална легитимност


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Само преди десетина дни Борисов, Гешев и Пеевски изглеждаха като да са на върха завинаги. По върховете обаче времето се сменя внезапно.
- Големият проблем на властта днес е, че вече не е в състояние да определя дневния ред на обществото, защото е лишена от реална легитимност.
- Протестите дават на България кратък прозорец за промяна на политическия модел и икономическо обновление. Ще успее ли?
Само преди десет дни всичко беше различно. Борисов се държеше като победител след първия етап на корона кризата - рейтингът му растеше, придворни социолози и коментатори го хвалеха обилно в медиите на Делян Пеевски и Кирил Домусчиев, които в останалото време громяха всяка възможна алтернатива. Прокуратурата в лицето на Иван Гешев и неговите джуджета набираше скорост да мачка политическата конкуренция на ГЕРБ и ДПС и да помага в превземането на бизнеси в полза на групата около властта. Изглеждаше като да са на върха завинаги. По върховете обаче времето се сменя внезапно.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
39 коментара
Това, което се случва пред очите ни не е „протест срещу корупцията“, не е и срещу правителството, ГЕРБ, или каквото и да е. Никой човек с всичкия си няма да излезе да протестира срещу ГЕРБ, от това няма никакъв смисъл. Ако се направят избори сега, ГЕРБ ще получи дори повече гласове от миналите избори, а на БСП, раздирана от вътрешни скандали, заседаваща без председателя си, й се отреждат 10-12%. Никой от там няма интерес от това нещо, никой от протестиращите няма интерес от това, защото това ще бетонира ГЕРБ във властта. Друга е темата колко от тях го осъзнават, но кукловодите им много добре го знаят. Това, което наблюдаваме сега, са смъртните гърчове на руската мафия/държава у нас. Защото, в изтичащия си последен мандат, Бойко Борисов започна да обръща геополитическата ориентация на политиката на България. Колкото и да се набива в главите на хората обратното, българският политически „елит“ е дълбоко верен на корените си от БКП – а именно Русия. Статия: http: //ndlev. org/news/2020/07 /17/protest- sreshtu-razuma/
Оставката на Гешев трябва да бъде фокус на протестите -- той е реалната маша на Доган (и на аватара му Пеевски). Поради безумната свобода и безконтролност на прокуратурата, точно назначеният от Доган/Пеевски Гешев е мощно оръжие.
Борисов е кукла на конци -- страхлива, неуверена, примитивна. Но, освободен от тоталния контрол на Доган/Пеевски и притиснат от номралните хора и бизнеси, той ще промени бързо поведението си. И ще слуша повече Брюксел.
Ако протестите продължат и ескалират, ако малкото свободни медии продължат да изваждат скандалните факти около Пеевски/Доган, Борисов ще се принуди да търси начини да се отърве не само от министри-бушони, но и от Гешев.
Прокуратурата е пълна с хора зависими от Пеевски/Доган. Те може да са посредствени, но не са пълни идиоти и изкат да оцелеят. Освен това ги е страх, че ще бъдат изкупителни жертви. Затова, при продължаващ протест и натиск отвън, мрежата на Пеевски/Доган ще се разкъса.
А след това бягството на плъховете от този потъващ кораб ще е масово...
Тотално ми писна от „държавното устройство“ ГЕРБОРУПЦИЯ + ДЕПЕСАТУРА …
Как искам да се намерят политически формации, които да се ангажират за една сравнително нетрудна за реализация (с просто мнозинство в обикновено НС) промяна ...
а именно:
... да се променят 4 цифри в онези няколко кратки текста на Закона за съдебната власт, които определят състава на двете колегии на Висшия съдебен съвет …
… така че от настоящото „извращение“ на квотите в колегиите (btw, вмъкнато и гласувано тихомълком именно от тандема ГЕРБ+ДПС в обичайното "между 1во и 2ро четене“ преди няколко години, когато бе първия опит да започне някаква съдебна реформа), което разпределение понастоящем осигурява пълен политически контрол (чрез НС и т. н.) върху Съдийската колегия, т. е. осигурява „нулева независимост“ на съдиите … + осигурява пълна & неограничена от нищо безотчетност в Прокурорската колегия (ergo за Главния прокурор) ...
… просто да се променят 4те цифри, определящи съставите на колегиите – така че:
Съдийска колегия на ВСС да е съставена от квалифицирано мнозинство (min 2/3 от членовете), излъчено от професионалната съдийска общност (по нейния механизъм за съдийско самоуправление) + малцинство (max 1/3), излъчено от НС и Президента (за баланс и за провеждане на държ. политики);
и
Прокурорска колегия на ВСС да е съставена от квалифицирано мнозинство (min 2/3 от членовете), излъчено по равно от НС, Президент, университетските/академичните среди и гражданските организации с юридическа насочености + малцинство (max 1/3), излъчено от професионалната прокурорска общност (от действащите прокурори и следователи);
… понеже, ако се изгради стабилен фундамент за истинска съдийска независимост и за свободна и смела, но отчетна прокуратура – то тогава разните корупционни извращения биха били далеч по-трудни (независимо кой следващ „Борисов“ ще да е на власт за момента ...).
Поради и за което ... О-став-ка !!! :)
До коментар [#3] от "i2sail":
А според мен самият моделна "независимата" прокуратура е сбъркан. Когато е безконтролна и независима прокуратурата се превръща в маша на задкулисието.
Затова - да се присъединява към министерство на правосъдието. Главния прокурор се назначава или от парламента или от премиера т. е. знае се кой носи политическа отговорност ако се издъни, а не някакви световно неизвестни 25 джуджета от ВСС избрани от #КОЙ и компания. Освен всичко друго понеже Главния е висш държавен чиновник може да бъде разследван за престъпления по служба. Има си закони за това.
До коментар [#4] от "Vassil Stoychev":
Обръщам внимание, че писах за неща, които могат да се случат сравнително лесно (и в този смисъл - бързо и скоро) - чрез гласуване в обикновено Народно събрание на неголеми поправки към съществуващия Закон към съдебната власт ...
Нещата, за които пишете вие, са вероятно напълно правилни, разумни и желани ..., но проблемът (или по-скоро трудността) по отношение на тях е, че са от конституционен "материал" ... , т. е. за да се случат, е необходимо да се докараме до Велико народно събрание ... и то такова ВНС, че квалифицираното (т. е. голямото) мнозинство в него (въобще) да иска да направи такива сериозни промени в Конституцията ...
Не че не бих искал и не бих бил щастлив нещо такова да се случи (оправяне на неефективностите в устройството на съдебната власт в Конституцията от 1991 г.) ... просто не съм достатъчно "развеселен" да си въобразявам, че ще се случи в оставащия ми живот :)
Поздрави! :)
Не бързайте да се радвате, защото вече сме го виждали. Без подходящо електорално поведение, може пак да се окажем в омагьосания триъгълник на ГЕРБ, ДПС и БСП. Ако този протест не се изрази в някаква конкретна електорална подкрепа, няма как нещо да се промени.
До коментар [#3] от "i2sail":
Чудесно описваш идеите на една конкретна партия. Ако я знаеш - гласувай за нея. Ако не я знаеш - поинтересувай се.
Младите ще бъдат употребени от Манолова и тавариш льотчик, и нищо няма да се промени. Политиката е същата от времето на гръцките полиси.
Тоя път май протестират истинските умни и красиви, а не ония соросоидни хипита, платени незнайно от коя фондация. Затова и не позволяват да бъдат яхнати от либерал-популистките секти, странно защо наричани "градска десница".
До коментар [#2] от "nea":
Много ви се иска на грантаджиите да изместите фокуса на протестите от "оставка на Борисов и Гешев" към "оставка на Гешев, Кошлуков, Маринов" и кой ли не още. Нема да стане. Борисов си отива, каквито и провокации и паралелни протести да организирате с цел да го спасите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.