Михаил Екимджиев: Гражданското неподчинение е легитимен отговор на нарушения обществен договор
Чрез него хората показват, че те действително са суверенът, когато са загубили доверие във властта, коментира правозащитникът пред "Капитал"
Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
В случая става въпрос за гражданско неподчинение, което по дефиниция е неправомерно, защото то е отговор на неправомерни действия на управляващите, обясни за "Капитал" правозащитникът адвокат Михаил Екимджиев. Според него управляващите съзнателно или от невежество отказват да правят разлика между легитимното гражданско неподчинение и регламентираните в закона права на събиране и изразяване на мнение чрез митинги и манифестации.
Какво мислите за реакциите на властите по отношение на протестите през последните дни?
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
А гражданска война е легитимният отговор за това адвокатската мафия насъсква обществото. Прокопиев играе опасна игра. Скоро да не се окаже втория Пеевски и хората за него да виснат въжето!
#1 заплашва със смърт.това толерира ли се?
Чл. 61 от Магна Харта Либертатум урежда точно това, за което говори адв. Екимджиев. Ако властта не поправи в 40 дневен срок грешката, това се обявява по цялата страна и хората могат да "притесняват властта по всичкиначини", дори и с превземане на крепости, земите и имуществото.
Има нещо симптоматично, щом феудалната власт на България не спазва принципи, които възникват още в средновековието..
Искренно се радвам, че интервюираният е адвокат, а не съдия, въпреки, че говори като инквизитор, кото си и религиозен съдия. В защита на своя клиент "Протестиращ" е изговорил куп неистини и е затаил важна информация. Цитира Магна Харта, но първата стъпка там е 4 достойни /Барони/ да предявят претенциите си - в превод управляващи сбъркахте тук и тук. Грешка 1 /Магна Харта - по някакъв
начин сгреши или пък наруши някой от членовете/ ало Ваньо, но "не моят Президент" обеща да разследва имаше власт и нищо. Грешка 2 - някакви домашни записи, някакви снимки? Във кой съд, във коя вселена това е престъпление. Да речем, че има обида, но тя е към конкретна личност, а тази личност не е на протеста. И накрая - пак Магна Харта "като щадят само особата, кралицата и децата ни"
До коментар [#6] от "generalfailure":
Прочел си Хартата, но не си я разбрал.
До коментар [#7] от "Николай Колев":
Благодаря, не съм чувал тези думи от 5 клас. Моля, помогни с разбирането. Не само за мен, но и за другите читатели.
За разбирането.
Осъзнаване чувствата или гледните точки на друга личност.
Опитвайки се да резбера Магна Харта, първо виждам, че има две гледни точки. Първата е на Джон и аз разбирам - Власт. Кратко и ясно. Или я споделяш или я губиш. Втората гледна точка е на всички останали след отпадане на абсолютната власт. Кралят няма да решава, тогава кой, с какав аршин, ами ако сбърка краля? Как осъзнаваме чувствата или гледните точки на друга личност, ако тя не е една личност, а са стотици /барони/ за Магна Харта. Разбирам, че приемат Ред описан в 63точки, защото дори и кралят приема, че има 40дни да поправи грешката си. Приемат реда и помежду си, дори ред със задна дата /Уелс/. След 800г. идва и гледната точка на четящият я. Дотук как съм с разбирането? Защото не разбирам как МХ се превръща в знаме на безредие?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.