Новият брой:
Какво се случва в държавата

Има ли Борисов политическа легитимност да предлага конституционни промени

Предложенията на ГЕРБ за промени в съдебната власт - "за всекиго по малко, но недостатъчно"

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

В световната политическа практика на демократичните страни няма много случаи политическа сила или политическа фигура, лишена от легитимност, да предлага конституционни промени. В момента Борисов е в тази особена ситуация - предлага промени в конституцията, въпреки че е начело на трето правителство, срещу което има граждански протести, сериозно недоверие и високи очаквания за предсрочно прекратяване на мандата.

Това коментираха пред "Капитал" юристи по повод на изненадващите предложения от петък на премиера Бойко Борисов за свикване на Велико народно събрание и промени в конституцията. Точно поради тази липса на легитимност мнозина на този етап отказват да коментират предложенията по същество, възприемайки ги единствено като опит да се печели време до края на мандата на това правителство, което да му осигури и провеждането на изборите.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

6 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    fcs1432069766431253 avatar :-|
    Antoaneta PETROVA Ardashes
    • - 12

    Предложението на Борисов е само част от неговата политическа игра. Той казва на хората какво ще последва, а друг е въпроса дали ще бъде или не. Велико Народно събрание беше разглеждано още в начало на перестройката, като с това се поставяше въпроса и за Монархия.Предполагам,че със смяна на системата е имал предвид това. Та преди да се манифестира и скандира трябва да се знае за какво оставка.За това ли,че успяхме да преминем през един мирен преход или,че държим на Монархия.

    Нередност?
  • BezEmotsia
    • - 10
    • + 2

    Какви са аргументите на автора да поставя въпроса "Има ли Борисов политическа легитимност да предлага конституционни промени"? Правил ли е някакви проучвания на полтическите нагласи, или само посещава палатковия лагер на Орлов мост?

    Авторът познава ли законите на БГ свързан с инициативи за конституционни промени?

    Авторът се крие зад неформални фрази като "политическа легитимност" за да внуши, че медийна групировка, за която работи, или нейните производни формирования като ДБ са носители на легитимността. Но налодният вот за пореден път йм показа на мястото на извънпарламентарна опозиция или на опозицая с минимум депутати.

    В този смисъл, нека авторът да се замисли с каква политическа легитимност той задава подобни въпроси. Бих разбрал автора (но не съм съгласен с него) ако си признае, че иска да върнат чл.1 в Конституцията на ком-партията. В такъв случай нека Прокопиев, Хр. Иванов и подобни да посочват поименно прокурори, съдии, министри, депутати и президент и да не се занимаваме с избори.

    Нередност?
  • 6
    balkanvr avatar :-|
    Черноморец
    • - 6
    • + 1

    ima

    Нередност?
Нов коментар