Новият брой:
Скъпото спасяване на Силициевата долина

Евродепутати питат: Какво правите с корупцията, главния прокурор, Барселонагейт

Пълен списък на въпросите, които депутати от Европейския парламент изпратиха към българското правителство и прокуратурата

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Разследва ли българската прокуратура казуса "Барселонагейт" и аудиозаписите, на които се чува глас, приличащ на този на премиера Борисов? Какво прави правителството в подкрепа на свободата и плурализма на медиите, срещу концентрацията на медийната собственост и специално по отношение на данните за конгломерат от медии, собственост на политик? Кога правителството ще изпълни изцяло решението на съда в Страсбург по делото "Колеви" по отношение на отчетността и отговорността на главния прокурор и дейността на прокуратурата? Какви са мотивите за предлагането на проект за нова конституция и смята ли правителството, че е имало достатъчен срок за широко обществено обсъждане на този важен документ, преди внасянето му в парламента?

Това са само част от общо 29 въпроса, изпратени до българското правителство и главния прокурор от евродепутати, членове на Групата за наблюдение на демокрацията, върховенството на закона и основните права (DRFMG) към Европейския парламент. DRFMG бе създадена през 2018 г. към комисията за правосъдие и граждански права ЛИБЕ при европарламента с цел да разгледа специфичните проблеми с върховенството на правото, за които свидетелстват убийствата на журналистите Дафне Галиция в Малта и Ян Кусак и приятелката му в Словакия.

В края на август на закрито заседание на тази група в европарламента бе проведено изслушване за ситуацията с върховенството на правото в България, на което са били поставени много остро въпроси за съдебната реформа, положението на медиите, полицейското насилие срещу протестиращи и т.н. Стана известно, че на изслушването са били поканени (за участие онлайн) премиерът Бойко Борисов, правосъдният министър (в оставка) Данаил Кирилов и главния прокурор Иван Гешев. Те обаче не се отзоваха, а вместо тях присъстваха вицепремиерът Екатерина Захариева, Десислава Ахладова, тогава зам. правосъден министър, и зам. главният прокурор Красимира Филипова.

Стана известно от участници в заседанието, че евродепутатите са останали недоволни от отговорите на зададените въпроси и маркирането на присъствие от официалните институции в България. Това обяснява естеството на зададените допълнителни въпроси, както и техния тон.

"Капитал" предлага пълен каталог на зададените от евродепутатите въпроси към българските институции, които звучат симптоматично за проблемите, които Брюксел идентифицира в държавата.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    ola1449387514482283 avatar :-|
    Димитър Христозов
    • - 5
    • + 4

    Да, въпросите са важни за нас, но остава твърде горчив вкус от 3 неща:
    1. Има много технически правописни грешки, особено в уводното поле. Няма те ли редактор или софтуерен коректор?
    2. Въпросите звучат доста зле - може да е от превода, но може това да е капацитета на тези евродепутати.
    3. Прекалено много повторения на тези в различните въпроси и така се разводнява и олеква дискусията.

    ЯВНО и “КАПИТАЛ” и тази група ЕВРОДЕПУТАТИ НЕ МОГАТ ДА СЕ КОНЦЕНТРИРАТ В ЦЕЛИТЕ СИ.
    НИЩО ДОБРО НЕ НИ ЧАКА ОТ ТАЗИ НЕГРАМОТНОСТ!!!

    Нередност?
  • 2
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • + 8

    Напънала се планината и родила... мишка...
    Това е форма на парламентарен контрол, която приключва с формалния отговор. Точка.
    Тези 29 "въпроса", освен че са изпитание на волята на четящия ги, са неразбираем и дебилно абсурден преразказ по неща чути, но несхванати. Някакъв развален брюкселски телефон, в който никой не знае какво пита и хич не му е зор какво ще му отговорят. Активност да има!

    И ще стане обичайното: БГ администрацията в срок ще залее питащите с чували безсмислени словесни клишета на същия брюкселски новоговор. И с това темата ще приключи.

    Безсмислен, недействен и абсурден, мъртвороден брюкселския имперски централизъм! Няма централизирана ЕС институция, която да има реални права да разследва престъпления в някоя от държавите-членки. Н Я М А!!!
    И ако разчитаме на ЕС да ни "оправи", Баце от Банкя ще ни е премиер доде Господ го търпи на земята...

    Нередност?
  • 3
    ahj21578679 avatar :-|
    ahj21578679
    • + 4

    На брюкселската пунтамара ще отговорим с оригинална българска пунтамара колко много работи правителството "по противодействието на корупцията по високите етажи". Ше споменат зам.-министъра с къщата за гости в Сандански и ония двамата, уволнени по "Апартаментгейт". Цецка - също. По "гласът, приличащ на гласа на Борисов" ще разкажат, че има програми за моделиране на говор. По снимките с пачките в чекмеджето - ще кажат: дайте пачките, за да ги разследваме. По Барселон:- ама тя е женена за "спонсора". И т.н. глупости. Парламентарен контрол: питано - отговорено. Няма кой в ЕП да рови повече. Не оттам ще дойде избавлението от БМБ.

    Нередност?
  • 5
    sfasaf avatar :-|
    sfasaf
    • - 1

    Ако може повече борба за върховенство на закона и свобода на медиите, а по-малко налагане на ЛГБТ конвенции!

    Застъпването на подобни ултралиберални тези е напълно достатъчно да дискредитира подбраните въпроси сред голяма част от обществото!

    Нередност?
Нов коментар