Конгресът на БСП осигури на Нинова лидерски комфорт
Преди изборите и след дълго продължили междуособици вътрешната опозиция изглежда загубила битката с лидера
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
На 50-ия конгрес на БСП миналия уикенд преизбраната за лидер Корнелия Нинова утвърди огромната подкрепа, която получи на изборите за пряк избор на председател на 12 септември и в състава на новия национален съвет. След тайно гласуване в основния ръководен орган на левицата не влязоха фигури като Сергей Станишев и Георги Пирински, а лоялни на Нинова активисти на партията бяха избрани с най-много гласове от делегатите.
На практика това означава, че Нинова постига консолидация в ръководството, а оттам и за политиките на партията. Надеждата е, че тя вече ще може да фокусира вниманието си извън вътрешнопартийните битки, които различните крила в БСП водят от дълго време. Засега реален резултат от решенията на конгреса е напускането на парламентарната група от шест депутати в знак на протест срещу "пълния провал" на първия мандат на Нинова и одесняването на партията, двама от които - Красимир Янков и Валери Жаблянов, се конкурираха с нея в прекия избор на председател. Битката обаче поне към този момент изглежда спечелена от лидера на БСП. Това, което не може да се види, е дали ще продължат и колко дълбоки са разцепленията в БСП.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
От слаб автор приличен текст няма как са се получи! И не се е.
Преповтарянето на чужди мнения като свои е плагиатство, от което ДД никога не се е гнусял. И продължава да го прави в Капитал необезпокояван.
Темата е доста по-дълбока. И иска доста по-сериозен анализ. Ако трябва да даде обективизъм за ставащото в БСП.
Защото обективната оценка на процесите е едно от условията за консолидирането на антимутренската опозиция. А пропагандният прочит и деленето на "свои" и "чужди" вкарва разделение и помага за провлачването във властта на Доган-Пеевски-Борисов и Со.
Да, ние всички сме много различни, но за да изчегъртаме Гербавщината, трябва първо да намерим допирните си точки по тази тема. Различията ще си ги мерим после на свободните избори.
И по темата:
Казусът с вътрешнопартийните борби в БСП допреди изборите за председател на 12 окт. бе преекспониран като епичен сблъсък, в който на Нинова бе отредена губещата позиция. Бе много удобно опозицията на режима Доган-Пеевски-Борисов да се представя за "дай си ми куклите, на ти си парцалите".
Когато, обаче, се преброиха гласовете, се оказа, че при активност от 67% , 81.5% от тях са дали гласа си за Нинова. 43 хил. от 80 хил. членска маса. Което при всякакви избори си е безапелационна победа!
Тогава много ясно се видя, че изграденият от медиите огромен призрак на вътрешнопартийната опозиция, се оказа балон.
И е съвсем нормално делегатите на конгреса да направят две много естествени неща -извадиха от ръководството:
а) загубилите битката за властта;
б) т.н. "мъртво поколение", при чието управление БСП отчиташе тотален погром: партийните аристократи С.Станишев, М.Миков, Г.Дъбов, Г.Пирински, Г.Божинов, А.Найденов, Ат.Мерджанов и пр.
Само да припомня, че на изборите през 2014 г след насилието на Станишев и Миков над ПГ на БСП да гласува Пеевски за директор на ДАНС и последвалите протести, които бутнаха кабинета Орешарски, БСП получи най-ниския в историята си резултат - 39 депутати. С едва с 0.6% повече гласове от ДПС ... За сравнение Нинова през 2016 г вкара 80.
Нинова все още има шанс да стегне партията си.
И да я поведе към предсрочни избори.
БСП - лоша, добра - е единственият анти Герб център в следващото НС, около който би могло да се формира мнозинство срещу статуквото.
Единственият!
Шансовете са на страната на Нинова - да закрие партията.
БСП нямат достатъчен човешки ресурс да правят много-много подобни чистки. Тази партия се топи заедно с електората си. Скоро ще я подкрепят само хора, които гласуват анти-ГЕРБ.
На България не й трябва анти-ГЕРБ център. Трябва й анти-ДПС център. Изобщо не ме интересува анти-ГЕРБ позицията на хора, които подкрепиха Гешев, които подкрепиха Цацаров, които номинираха Пеевски за шеф на ДАНС.
Позицията на партията и нейните дейци не се е променила и йота - искат да докопат отново властта и да намажат за пореден път от еврофондовете и държавните средства.
Това анти-ГЕРБ върви само сред твърдия електорат на партията и не виждам грам причина да го ползвате за опорна точка. Анти-ДПС партията е друга и ми е много по-интересна.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.