Столичната община прави опит да сложи край на практиката "ремонт на ремонта"
Инициираните от кмета Фандъкова промени в Закона за устройство на територията предвиждат солидарна отговорност и задължителна застраховка


Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Кой е виновен за некачественото изпълнение при инфраструктурни проекти - проектантът, изпълнителят или надзорникът? Отговорът на този въпрос винаги досега бе обвит в мъгла и създаваше възможност за т.нар. колективна безотговорност. След няколко големи скандала от наложилите се ремонти на ремонтите в София обаче местната власт предлага промени в Закона за устройство на територията и две наредби към него, които ясно и категорично да разпишат отговорността на всеки по веригата.
Текстовете бяха представени миналия петък от кмета на София Йорданка Фандъкова, главния архитект Здравко Здравков и общинския съветник и адвокат от ГЕРБ Георги Георгиев и тепърва предстои да се обсъждат и внесат в парламента. В тях най-общо се предлагат процедура за откриване на скрити дефекти в гаранционните срокове и задължителна застраховка между общината, проектанта и строителя, която да покрива отговорността от неизпълнение и вредите върху строежа.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Докато кмет е обикновена даскалица без никакъв мениджърски опит ще има ремонт на ремонта на ремонта. Нищо учудващо.
И в момента застраховка професионална отговорност може да се сключи във връзка с конкретен обект. Също така ЗУТ казва, че в случаите, когато предоставената застраховка или гаранция покрива само частично рисковете, държавните органи или възложителят могат да изискват допълнителна застраховка или гаранция, която да обхване непокритите рискове.
На крива ракета, космоса и крив. Май целта е друга и ще я разберем скоро.
Ама верно ли ѝ трябваха 11 години да забележи проблема в наредбата?
А защо си мисля, че проблемът изобщо не е там и че клаузи за отговорност могат при добро желание да се предвидят във всеки договор? А да, мисля си още, че има едни общински комисии, които приемат разни обекти без забележки - и това ли е проблем от наредбата?
Целият екип в общината, отговарящ за капитално строителство и ремонтни дейности трябва да бъде разкаран и подменен с нов.
Да започнат оттам - има разни несменяеми "инженери", "специалисти" и "експерти" там, които трябва да си заминат.
Всичко друго е гола вода и прах в очите.
До коментар [#6] от "deo25598025":
и аз тъй го виждам, наблюдавах ремонта на бул. Дондуков отблизо преди 2 години (живея в района) и помня много добре представителите на общината какво представляваха - един безгласен чичка, който само цокаше кафенца по цял ден и не се показа от контейнера.
Всичкото контрол се извършваше само от отговорниците на строителя и в някаква степен от активни граждани.
Само дето, ти им казваш "е може ли толкова калпава да е тази шахта, тя ще хлътне след една зима" - те ти се смеят в лицето и отговарят "аз 15 години само шахти правя, ти не ме учи"...
Когато трябва да се смени Изборния кодекс преди изборите, и за седмица ще се свършат.
Когато става въпрос за смислени предложения (визирам предимно тези на Здравков) - тогава текат обществени обсъждания, работни групи, другарски съд, гласуване в 3 партийни централи и 3 месеца чесане по гениталиите.
И кога ще спре практиката да се продават паркинги? Строят се блокове с паркинги, които никой не си купува. Като резултат пак паркират на тротоара. На всички тротоари.
Застрахователна компания Интерамерикън АД е с отнет лиценз от миналия декември.
До коментар [#9] от "Milko":
Да, прав си и освен това тази фирма има връзки с подземния свят в Грузия и Италия като тартори на престъпната схема са Богоев, Стоян Стайков и Румен Нанов.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.