Потъването на Варна
Как монополите в политиката и бизнеса повлякоха към дъното третия най-голям град в страната
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
За последните 20 години "морската столица", както често наричат Варна, е имала само двама кметове - левият, макар и формално безпартиен, Кирил Йорданов и десният Иван Портних (ГЕРБ). Но въпреки номиналната несъвместимост на политическите си платформи и двамата се оказаха подкрепени от едно и също мнозинство. То беше сглобено от политически номади, безпринципна клиентела и търговци с избиратели. Предадена отвътре, Варна се оказа в плен на два монопола - политически и икономически. А след това и плячкосана.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
21 коментара
Между другото, Варна може и буквално да потъне, особено ЦГЧ, която е построена върху свлачищна зона...
Последното, което искам е да защитавам кмета или общината, но в цялата статия проблемно много пъти срещнах думите "слух", "мълва", но никъде факти. Вече така ли се прави журналистика със слухове и градски легенди, да взема и аз да стана един журналист тогава.
До коментар [#2] от "Димитрова":
Да, този журналист все така я прави. Друга журналистика от него не чакайте.
Между другото съм сигурен, че тайно мечтае Добрин Митев да се върне в града.
Интересно защо дописникът Спас Спасов не ретроспектира градските хроники и от времето на Добрин Митев. Любопитно би ми било как ще звучи облечено в умни и красиви фрази изречението "Докато градът се управлява от Добрин Митев, по улиците му няма улично осветление, а центърът прилича на лунен пейзаж". После защо България била на 111 място по свобода на словото...
Каквото и да си говорим, Варна е един от най-добре изглеждащите градове. Съгласен съм, че има проблем със 'съдружията', обществените поръчки и най-вече цените, на които се сключват договорите, но това е проблем на цяла България. В Гърция например има максимални цени на строителните материали, които са задължителни за всички ведомства, общини и бенециенти по фондовете. Там такива разлики в пъти от пазарните цени не са възможни, но това е държавна политика.
Варна има доста проблеми, ама е пресилевно да се говори, че е "потънала".
Ама то това си е стила на Спас - хиперболи като стръв за кликове.
До коментар [#6] от "Николов":
Доста правилно. Вярно има партиини дърпаници, но чак пък потънала.
Много си е точна статията! Варна отвън може и да изглежда добре, но тук става дума за потъване в друг смисъл. И тук приведените примери и факти са неопровержими Пълно е с измамници в политиката, които умеят да внушават доверие, но всъщност е добре поднесена заблуда. Кражбите от публичните ресурси е политика в България и Варна е показателен пример за това - така разбирам аз публикацията.
Към Капитал - рекламите които "бъкат" на страницата ви изнервят и прочита и/или участие в дебат/форум става истинска досада. Освен това "забиват/бавят" зареждането на страниците!
Чудно ми е - наистина ли не сте наясно с проблема?
Хората които работат професионално имат ограничено време за прочит на новини. Искат бърз и лесен достъп до тях. Вземете мерки!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.