България показва мускули на Македония само защото може
България рискува да се изолира в ЕС, ако прегради пътя на Република Северна Македония към ЕС, но постигането на компромис изглежда трудно


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Позицията на правителството към Скопие в момента е доминирана от и изцяло в полза на ВМРО.
- Изпълнението на част от българските искания би представлявало ненужно унижение за македонските управляващи.
- Залогът за България в момента е да остане изцяло изолирана в ЕС, без да получи никакви реални ползи в замяна.
"Това, което България иска от Македония, е да признае, че от всички герои и конници в античния парк в центъра на Скопие македонци са само конете", гласи актуалният виц около река Вардар. Може да звучи смешно, но в настоящата ситуация въобще не е толкова далеч от реалността. България използва наближаването на началото на преговорите на Македония с ЕС, за да се опита да наложи най-радикалните варианти на дългогодишната мейнстрийм национална, обществена и историческа позиция за Македония в обществото ни. София в момента показва мускулите си пред може би единствената държава в света, пред която може да го направи, защото се чувства по-силна. В резултат от това обаче може да стане и по-изолирана в ЕС, а ползите от сегашната позиция не са особено ясни. В момента България е единствената държава, която заплашва да блокира процеса с налагане на вето на преговорната рамка в Съвета на ЕС. Въпросът е защо.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
15 коментара
Няма какво да преговарят. Те на нас няма какво да ни дадат. Като искат да влизат в ЕС, да спрат българофобските си политики. Включително кражбата на история.
Гърция вече успя, а македонците смениха доста имена на магистрали, стадиони и статуи. Даже на държавата. Сега е наш ред.
Какво значи изолация в ЕС? Ние сме пълноправен член. Трябва би да пусна крадец у дома, защото съседите ще ми се сърдят за вдигнатия шум ако го изгоня?
Един от малкото пъти, в които се гордея с националната ни външна политика... Абсурдно би било да си траем(както обикновено правим). Да си гледат работата тези враждебни съседи. Дори не знам за какво ги и подкрепяме изобщо. За нас далеч по-стратегическо, а и за ЕС като цяло, щеше да е първо да се присъедини Сърбия. Като се започне от географски, политически та до икономически причини.
Обединените идиоти направиха прекалено много безобразия и това е поредното. Какво значи "крадат ни историята и езика", а някои дори твърдят, че е застрашена нашата "идентичност", ако изобщо знаят какво значи това и как може и тя да бъде открадната. Общата история се разказва в отделните страни по различен начин, например отечествената война за едни е завоевателна за други, победата за едни е поражение за други. Факт е например, че по време на Втората световна война българските войски навлизат в Македония като окупатори и съюзници на фашистка Германия - защо тогава някои хора се възмущават, че българите били наричани от македонците окупатори и фашисти? По отношение на езика: всеки съвременен език произлиза от някакъв праезик (Праезик е източник на езици, които днес отнасяме към определена група или семейство. В повечето случаи езикът източник не ни е пряко известен.). Значи ли това, че съвременните народи непременно трябва да посочват произхода на езика си и да признават, че той не е техен, а произлиза от нечий чужд език?
Истината е, че македонците не ни обичат и никой не може да ги накара насила да ни заобичат, но поне не трябва да им даваме поводи още повече да ни мразят. Като е подписвала договора Захариева (тънкият дипломат!), а и нейните помощници (само като си помисля за Георг Георгиев!) е трябвало повече да мислят, а не сега да се запъват като магаре на мост.
Ако сме големи националисти и искаме да направим промяна, защо не свалим границата си с Македония? Защо не дадем БГ гражданство на всички Макединци, ако наистина ги смятаме за наши роднини? Как стоят Ирландия и Англия в един подобен дебат? Гледайки в историята назад имам чуството, че повече се опитваме да се разграничим от тях, отколкото да се сближим.
До коментар [#5] от "evpetra":
Българските войски не навлизат в Македония- тогава такава държава не съществува. Преди германците да унищожат кралство Югославия, това е Вардарската бановина.
И фашистки войските ни не са. Иначе требва да наречем армиите на САЩ или Великобритания комунистически, защото са съюзници на СССР.
И за праезик не става въпрос. Неколко страни в Евросъюза немат свой език, така че това не е некакво нововъведение. Страната ни настоява в документите на Европейския съюз да се използва "официалния език съгласно конституцията на Република Северна Македония".
Изключително грозна, но същевременно навярно умишлена и търсена манипулация.
Темата за разширение на ЕС въобще не е на дневен ред в повечето еропейски столици и именно България се стараеше с председателството си през 2018 г. да постави на дневен ред интеграцията на страните от т.нар. "Западни Балкани" и най-вече на Република Северна Македония.
Няма как България да изпадне в изолация по този въпрос, след като той въобще не е на дневен ред в ЕС.
Разширението на ЕС не присъства в приоритети на португалското предстедателство през 2021 г.
Има огромна разлика между обоснована и нужна за развитието на България критика на (политиките на) правителството от една страна и безпринципен и напълно самоцелен опит за манипулиране, злепоставяне, дискредитиране и охулване на (сравнително) последователната официална външна политика на България спрямо РСМ.
Статията е покъртително повърхностна, което говори за незнание, невежество и липса на по-задълбочен поглед върху темата отстрана на (най-малко) нейния автор.
Защо не се направи оналйн дебат по темата, по подобие на дебата от 2012 г.?
https://www.capital.bg/interaktiv/debati/35_za_ili_protiv_novata_politika_na_bulgariia_spriamo/1972244_za_ili_protiv_novata_politika_na_bulgariia_spriamo/
Напълно некоректна и манипулационна статия.
Не знам как въобще не закрият Капитал за национално предателство.
До коментар [#5] от "evpetra":
предател!!!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.