Обществените поръчки през 2020 г.: нови договори за 15.7 млрд. лева
Обявените търгове са за 13 млрд. лв., но в сумата не се включват парите, които държавата дава без процедури на дружества като "Автомагистрали" и "Монтажи"
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Средно по 43 млн. лв. на ден са разписвали държавните и общински институции през 2020 г. в договори за възлагане на обществени поръчки. Данните в ресорната агенция до 30 декември сочат, че сключените контракти надхвърлят 15.7 млрд. лв. без ДДС. Колкото и внушителна да е сумата обаче, тя е сходна с тази за 2019 г. А причината е, че отново има мегапроект - миналата година това беше продължението на "Турски поток" през България, за което "Булгартрансгаз" се договори с консорциум Arkad срещу 2.15 млрд. лв., а сега са дадените от Агенция "Пътна инфраструктура" малко над 2 млрд. лв. на "Автомагистрали" за строежа на "Хемус" и пътя "Видин-Ботевград".
Принос за високия резултат при сключените договори имат още Министерството на здравеопазването и Националната компания "Железопътна инфраструктура". В същото време извън общата рамка на разходите остават споразуменията за модернизация на българската армията за стотици милиони лева, които обаче се сключват по друг ред. Те не фигурират и в списъка с обявените нови търгове през 2019 г., които според данните на Агенцията за обществени поръчки са общо над 13 млрд. лв. В тази сума не са включени и парите за "Автомагистрали", както и за други държавни фирми, като "Монтажи" например, които ги получават по т.нар. In-house принцип - без търг и официална процедура. За 2020 г. тези изключения са за общо над 1.07 млрд. лева.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Трябва да се направи публична и лесно достъпна система за всички обществени поръчки. Като в нея трябва да има ясно разписани критерии за всяка една и по този начин ще може да се налага обществен контрол, което би следвало да доведе до редуциране на злоупотребите с обществените поръчки. Все пак не е тайна, че България е страната с най-висок % измами именно в тази сфера в целия ЕС.
"не е тайна, че България е страната с най-висок % измами именно в тази сфера в целия ЕС"
Може и да е вярно, но това според кое изследване?
Бележката макар и от трол...е уместна забележка.
Големи кражби ще "паднат" и през новата 2021 година!
До коментар [#1] от "Ivan Ivanov":
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Прав сте, но управниците правят всичко по силите си за да укрият тази информация и със сигурност това не е случайно!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.