Как под 7 милиона население прави 8.3 млн. постоянни адреса
Използването на адреса като идентификатор на човека е анахронизъм, който създава ежедневни проблеми на хората и е в основата на изборни манипулации
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Най-многолюдната избирателна секция в България е от 45 722 имена - 1000 страници - всички с един и същ адрес - ул. "Леге" 6, София. Така е, защото по закон придобилите българско гражданство, които живеят в чужбина, получават постоянен адрес при мен в сградата на районната администрация (вече над 82 хил. души). Често виждам тези хора, когато ползват административни услуги в района. Бюлетините за гласуване обаче вероятно ще останат недокоснати, както се е случвало винаги досега."
Това написа преди седмица във фейсбук кметът на столичния район "Средец" Трайчо Трайков като илюстрация на един от парадоксите в изборния процес.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Май и на авторката не и е баш ясно всичко, щом може да пише това "Направили и едно писмено предупреждение до останалите 8 души да си променят регистрацията. Не им го пратили, защото техните актуални адреси са неизвестни за общинските власти, затова предупреждението било обявено на сайта и на таблото в общината."
Че от кога администрацията пише по настоящ адрес ? А "актуален" адрес е нещо което никой не знае какво е (освен авторката). Администрацията винаги пише по постоянен адрес. Добре е да се вникне в разликата между двете: постоянен и настящ адрес. А също другаря Цветозар Томов, преди да се изхвърля че "постоянният" адрес бил от 19ти век (§много знае той как е било през 19ти век). Не е виновен постоянният адрес. Виновна е Искра ФИДОСОВА, която на времето по герберски въведе милиционерски методи за регистриране по НАСТОЯЩ адрес. Т.е. да бъде трудно. Да бъде с нотариална заверка в присъствието на собственика (нали е нотариус ...). И т.н. И това продължава и до днес : хората се записват ТРУДНО дори по настоящ адрес. И следователно не се записват хич. Идеята на постоянният адрес е да труден за получване, но за сметка на това настоящият да е лесен. А не и двете да са трудни.
Друго то нещо: така наречените "мъртви души", както наричаме живите наши сънародници, живеещи в чужбина. Проблемът е чисто политически. Гереберите, както и другите парламентарни партии, не искат те да гласуват. А пък не дай си Боже пък да има и Избирателен район - ЧУЖБИНА. И за да няма : най-просто е да ги обявим за "мъртви души", да няма иазборни списъци в чужбина, съответно да имат активна регистрация за гласуване (щото нямало изборни списъци), за разлика от България. И всякакви други мизерии, само и само да ги откажат от гласуване. И отношението към сънародниците в чужбина не е само проблем на политиците, ами на целокупното българско население, което все още живее в пределите на Стара България.
До коментар [#1] от "Любо":
Стига глупости, промените за доказване на право за записване на адрес (постоянен, настоящ) бяха въведени точно за да се пресече масова практика за регистриране на много външни хора. Съвсем типично беше преди местни избори едни 200 човека да се регистрират в произволен адрес в малка община и съответно да гарантират спечелването на определен кандидат. Друга причина са хора които се крият - ако те гонят банки, просто се регистриращ на произвлен адрес и край, няма сила която да те намери. И най-абсурдното е че няма сила която да ги махне, аз имам 10'тина такива регистрирани от преди 2000'та на моя адрес и вече 20 години не мога да ги махна.
До коментар [#1] от "Любо":
И твърденията ви за чужбина са глупости, няма активна регистрация, има заявление за отваряне на секция. И после който дойде в секцията и покаже лична карта бива вписан в списъка, никой не може да бъде върнат !!!
Има и един друг момент, че в заявлението за настоящ адрес се посочва за колко време да важи този временнен адрес, а истината е , че никой в населеното място не си прави труда да ги отпише след това. Главно за да се водят с увеличено население за статистиката ..../дали заради избори, за финансово облаги и др./
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.