Как може да се спре купуването на гласове
Партиите и институциите трябва да започнат да поставят под съмнение легитимността на избраните по нечестен начин


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Поредни избори минаха, белязани от търговията на гласове. Вече сякаш този феномен се приема за нещо нормално - привлича все по-малко медиен интерес, а с малки изключения основните заинтересовани страни са част от омертата. Кой където може, купува.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Аз не мога да разбера защо като дойдат избори и пак се започва с купуването на гласове. Все едно само в Бг го има този "феномен" ,нещо ново и непознато. Ми не,не е и колкото по-малко време му ке обръща,толкова по-добре. Хората са толкова разочаровани,че след още няколко години и с пари няма да може да ги накараш да гласуват. Сега поне ни управляват за български партии,а като се увеличат възможностите за гласуване в чужбина....да не стане ДПС да е 1ва политическа партия и после да се чудят всички как стана това. Много промени и еуфория,че са в парламента без грам мисъл кое е наистина важно. Мислят само за себе си и как народа да обеднее още повече Българите в чужбина се хвалят,че са излезли да гласуват и са спомогнали за избора на "промяната". На всички избори едно и също като цяло-едни и същи лица,едни и същи проблеми.
Много лесно може да се спре купуването на гласове - вкарайте двама-трима поръчители и техните дилъри в затвора, и следващия път всеки ще се замисли дали иска да купува гласове. Полицията много добре знае кой и къде купува гласове. Проблемът е, че всички са нагазили с един крак (или повече) вътре. Ненапразно полицията реши да съобщи за "логистичния център за купуване на гласове" на Васил Божков в Петрич, СЛЕД като излязоха окончателните изборни резултати, а не преди това. Мислите ли че полицията щеше да прояви такава смелост, ако Черепа беше успял да влезе в парламента?
Черепухата излезе доста хитър... ем ще взима субсидийка сега за да си избие купуването за БГ Лято, ем си е в парламента с Мутри Вън
Мисля си, че първо хората не виждат как гласът им има значение, защото политиците даже ги мързи да ходят в парламента, камо ли да правят, това което обещават. Минималната работна заплата е такава, че навсякъде където дават една идея повече служителите са готови на всичко да запазят и малкото, което имат. Държавната адмистрация на доста места е толкова раздута, че и пълен идиот да си, можеш да разбереш, че количеството работа е за по-малък щат и ако управниците се сменят може би ще имаш проблем. Манталитетът: "тука е така" също много вреди. Наскоро например една позната в Швеция ми обеснява как първокласници всяка седмица питали неща политиците. И се замислих. Да, това има забавен компонент ама 20 години по-късно същите тия ще ходят и ще знаят, че имат право не само да питат ами и да изискват от депутатите да не дават пари за самолети след като има нужда от по-добри болници и повече лекари?
До коментар [#] от "":
Дали ни харесва или не демокрацията означава всеки с български паспорт има право да гласува.Кой и при какви условия е давал български паспорти е отделен проблем. За мен по-правилно е да имат право да гласуват онези които са внасяли осигуровки и данъци поне половината от времето от предишните избори, но за това трябва промяна на Конституцията
Право на глас да имат само хора с най-малко средно образование и активен осигурителен статус.
Добра публикация от авторитетни специалисти. Купуването и продаването на гласове наистина се профанизира и след като за едно такова престъпление няма ефективни присъди, трябват наистина сериозни промени. Тук обаче не се споменава един друг детайл от този феномен - че държавата няма поглед за случващото се в големите изборни секции в селските райони с компактно мюсюлманско население. Там е масова практиката един човек да носи личните карти на поне десетина съселяни и прави заверка в секционната комисия, че те са гласували(разбира за ДПС). Това го знам от приятел, член на такава секция, чиито призиви да не се прави така остават глас в пустиня. Ако всички тези факти бъдат поне наполовина премахнати като явление, ДПС ще бъде с не повече от десет депутати!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.