Новият брой:
Образованието: Лунната мисия на България

Какво ще става в БСП

В най-бедната страна в ЕС и без конкуренция в лявото пространство загубата на гласове говори за екзистенциален проблем

Корнелия Нинова    ©  Юлия Лазарова
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

В новия парламент, колкото и дълго или кратко да просъществува той, БСП ще има 43-ма депутати. От гледната точка на броя им това не е най-лошата загуба на социалистическата партия - след изборите през 2009 г., когато приключи мандатът на тройната коалиция на БСП, НДСВ и ДПС с правителството на Сергей Станишев, партията спечели само 40 места в парламента. А през 2014 г., след краткото, но катастрофално управление на кабинета "Орешарски", излъчен от БСП и ДПС - остана с 39 депутати.

Резултатът от вота на 4 април обаче е исторически най-слабият резултат на социалистическата партия - подкрепиха я 480 хил. души, което в абсолютна стойност е по-малко дори от 2014 г. И това се случи не след участие в управленски мандат, а при условие че в последния парламент БСП играеше ролята на единствената на практика опозиция на правителството на ГЕРБ. "Възприети сме за част от статуквото. Това е голямата ни грешка и вина - не можахме последните години да докажем, че сме част от алтернативата", каза лидерът Корнелия Нинова в деня след изборите.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    silverman avatar :-|
    silverman
    • + 5

    На кой му пука какво става в БСП! Корнелия е напът да постигне целта си - партия с твърда подкрепа около 10-те % и да се бутоните в това положение за години напред. Така хем си фактор в политиката, хем не ти се налага да правиш политика!

    Нередност?
  • 2
    cinik avatar :-|
    cinik
    • + 6

    Освен силно застаряващ електорат, кебапчетата и знаменцата по махалите вече са твърдо в ръцете на ГЕРБ и ДПС. Опитът на Нинова да се конситуира като опозиция беше повлиян от предателите, които гласуваха за "Цацаров е радост" и избора на ноторни личности от парламентарната квота във ВСС, който по-късно излъчи прокурора Гешев. Също така, по време на протестите лятото БСП нямаше категорична позиция анти-Гешев и анти-Пеевски. Това направи президентът с "Мутри, вън!", който стана лозунг на цялата нация.

    Нередност?
  • 3
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 6

    Разбира се, ако се познаваха по-задълбочено и процесите в БГ политическото пространство, и тези в БСП в частност, част от закономерностите щяха да обяснят необяснимото, което сега се обяснява с "...конфликтите между партийното ръководство и силни местни структури като тези в Пловдив и в Перник"...

    Че колко пък да е силна тая пуста структура в Перник?!
    Имат един червен кмет, който при сушата си глътна езика и целува ръка на баце за абсолютно безсмислено закопани 20 млн. лв. във водопровод от яз. Бели Искър, който не докара до Перник и кофа вода.

    В БСП от 90-те години насам съществуват отчетливи цикли на смяна на елитите, които винаги - без пропуск досега! - водят до вътрешни сътресения и последваща загуба на парламентарни избори. Винаги!

    През 1991 г в резултат на победата на крилото на Лилов над това на Луканов за председател на НС на БСП бе избран 30-годишният Жан Виденов. Разчистването на Лукановия партиен елит довежда до първите трусове в партията, които въпреки 125-те червени депутати в 37-ото НС, завършват с падането от власт през 1997 г.

    Новият председател на НС на БСП - Георги Първанов прогонва Жан Виденовистите и ги заменя с хора от своя кръг. И през 2001 г в 39-ото НС БСП пада до трета политическа сила с 48 мандата.

    През 2005 г. Сергей Станишев сменя Първанов като председател на БСП и започва да изхвърля хората му от ръководните им позиции в партията. Това в комбинация с недъгавото управление наТройната коалиция довежда до краха на БСП на изборите през 2009 г, когато БСП има едва 40 мандата.

    През 2014 г на мястото на Станишев е избран станишевистът Мишо Миков. Няма чистки на станишевисти, но няма и промяна на тенденцията БСП да губи всички възможни избори.

    Сега Нинова изчегъртва до кокъл станишевото наследство. И суматохата в партията отново и логично води до нисък изборен резултат.

    Нинова направи две надпартийни неща, които трябва да й признаят:
    1. През тези 4 г. нито за миг не прояви и намек за колаборация с Герб;
    2. С цената дори на разцепление в партията изхвърли станишевистките гебромани и опази страната от вечното управление на Герб и червените му васали Гергов, Станишев, Найденов, Божинов, Пирински, Мерджанов, Кутев, Миков, Ч.Добрев, Дъбов...

    И последно - "модерна европейска левица" е също толкова мръсна дума, колкото и "евроатлантическите ценности". Модерното евроляво е някакъв недоклатен неотроцкистки интернационал (начело със Станишев...), който се отъждествява единствено със закрила на измислени кулинарни и психологически малцинства, пробутване на измамната Истанбулска конвенция и глобалистки неолиберални бъркочи.

    Та в този ред на мисли - Нинова може и да не е най-прекрасния председател на БСП, но на този етап е най-нужния, за да не управлява синьо-червената мъгла и внуците ни.

    Нередност?
  • 4
    tacheaux avatar :-|
    tacheaux
    • + 5

    Първан Симеонов ако е честен трябва да каже , че не може да има бъдеще партия , която не само не се е отрекла , но се гордее със своето престъпно минало.

    Нередност?
  • 5
    sfasaf avatar :-P
    sfasaf
    • + 1

    На Доктора си му харесва. Той нали е умен, не е сред любимите 80%.

    Нередност?
Нов коментар