Твърде частни спецслужби
В сектора за сигурност се харчат огромно количество пари на данъкоплатците, а те се използват за политически поръчки и саморазправа с опоненти
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Със сигурност скандалите от подслушванията през последните 30 години напълно са изчерпали метафорите, игрите с думи, аналогиите с филми и шпионски романи. Умората от тази тема е толкова голяма, че много хора махат с ръка и си казват: "Нека да слушат, няма какво да крия." Другите скептици пък казват: какво толкова, технологиите са толкова напреднали, че всеки що-годе грамотен човек, ако иска да каже нещо тайно, ще използва поредния ап на телефона си. Това разбиране за несвобода обаче е напълно погрешно в държава, която има претенциите да бъде демократична. Повторението на сюжета с подслушванията всъщност показва пълния провал на опитите върху работата на службите да има нормален граждански контрол. В неговото отсъствие сега, както и през последните години, те на практика са превзети - управляват се от тези интереси, срещу които има най-голяма нужда да се борят. В сегашното си състояние те не могат да защитават свободата, демокрацията и правата на хората, нито да се борят с корупцията. Даже напротив - те мачкат свободата, заплашват демокрацията, нарушават правата на хората и пазят корупцията.
Два сюжета от последните дни показаха колко голям е проблемът в сектора "Сигурност":
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Браво, Йово!
Благодаря, че се върна.
Прочистването на службите няма да е по-лесно от Авгиевите обори. Само че Рашков изглежда по-неуравновесен и често изпускащ си нервите, вместо хладнокръвен. Което не е добре.
Изключително точен анализ. Поздравления за професионализма!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.