Асфалт и розово фламинго
Обходът на Бургас, който се строи в момента, може да застрашава бизнеса и екосистемите в Атанасовското езеро, но проблемът се потулва
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Малко хора биха предположили, че в България каца и пребивава розово фламинго. Екзотичната птица се появява именно в Атанасовското езеро в Бургас, което е най-богатото на птици място у нас със своите над 330 вида, като там се добиват и сол, луга и лечебна кал от вече около век. Защитената зона на езерото обаче е в опасност, смятат еколози. Причината е изграждането на новия обход на Бургас, който струва 57 млн. лв. Той се строи без оценка за въздействието на околната среда, защото РИОСВ - Бургас, така е преценила. На това решение се противопоставят различни заинтересовани страни по съдебен път, но се блъскат в стена. Рискът за езерото е да се увеличи солеността му, да се разруши екосистемата и цялата хранителна верига.
Едно решение, повече жалби
В Атанасовското езеро има редица световно застрашени видове, сред които видрата, къдроглавият пеликан, най-малкият бозайник в света - етруска земеровка (с размера на човешки пръст) и малък корморан. То е резерват, защитена местност, зона от мрежата "Натура 2000". Там оперира и фирмата "Черноморски солници", която добива ценната суровина.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Мафия
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.