България на три морета
Няколко въпроса и отговора за събитието, което заля София миналата седмица и останалото след него


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Инициативата беше добре дошла за Румен Радев и служебния кабинет като имиджово упражнение.
- Няколко важни частни сделки бяха подписани в София.
- Проблемите с "Три морета" обаче са по-фундаментални - тя остава церемониална инициатива без реални лостове за въздействие.
Говорейки пред публика в София, полският президент Анджей Дуда си спомни за едно лято преди десетина години. Тогава, разказа Дуда, натоварени в автомобил, той и цялото му семейство пътували дълго и доста тежко през половин Европа, от Краков до гръцкото море. Макар полският президент да не каза, че това е вдъхновило решението му няколко години по-късно да положи началото на инициативата "Три морета", със сигурност желанието на огромен брой централно- и източноевропейци да стигнат бързо до мечтания морски бряг е добра първа обща цел.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Тъпо е, пичове, да се твърди, че на младини, друсайки се из Европа в полския си фиат с Беата и двете руси ангелчета, едва ли не Анджей случайно е открил топлата вода във вид на Три морета.
Което абсолютно дословно преповтаря антируския зъмисъл на прочутата из цяла Полша концепция на неговия предшественик между войните маршал Юзеф Пилсудски - Триморие.
Той пък (благодаря на weiss за препратката) привнася жечпосполитизъм в антируските британски обсесии на един от бащите на геополитиката Халфорд Макиндер.
Защото новото Три морета е съвременен прочит на великополските (сега със силен американски дъх) стремления Варшава да командва бариерата между Европа и Русия.
Така че, когато тук се пише за чисто новото Три морета просто се лъже.
Въпросът е да се разбере защо се лъже.
Вместо лакърдии кой с какъв влак на пътува, двамцата съчинители можеха да публикуват част от видоеобръщението на ЮЕс президента-старец, в което ясно са посочени целите на заверата: "спиране на вредоносното влияние на Русия и Китай".
И ако двамата текстописци бяха сериозни журналисти, щяха да кажат:
1. Защо на Германия е отказано членство?
2. Защо в София бяха единствено президентите-русофоби на прибалтите, Полша, Румъния и ...на БГ, който сега пое американската любов след баце, а останалите, с по-умерена към Изток политика изпратиха просто зам.-министри?
3. Дали "развитието на инфраструктурата" в бившите соц не е просто нейното военизиране и откриване достъп до пристанища, летища, ж.п. структури, магистрали на военни кораби, трейлъри с танкове, вноенни бази и поетапно милитаризиране?
Видимо в часовете по география в училище двамата са се съсредоточавали във вторичните полови белези на съученичките си и са пропуснали да гледат картата. От прибалтийските през Полша, Румъния, БГ до Турция на юг се оформя неподвластен на Брюкселски контрол потенциално милитаризиран от САЩ кордон, разсичащ чисто физически Стара Европа от Русия и Китай.
На САЩ Европа видимо не му трябва като търговски партньор. Нужна му е като театър на потенциалните военни действия срещу Русия.
За разлика от цар Борис ІІІ, който дори като съюзник на Хитлер единствен от съюзниците не изпраща българи да мрат на Източния фронт и се отървава с един медицински влак, Радев дърпа войната у нас си.
Заради едната прегтръдка на Ахмед дали си струва?
К. Петков: Предлагаме специален иновационен фонд в рамките на "Три морета"
08 юли 2021, 23.12ч.
Проектът "Зелен Трилионен Фонд" - https://geen-trillion.alle.bg , подобен на ЕвроПроекта Зелена Сделка , ще генерира гигантски, мулти-трилионни средства за поетапно акселераторно грантово финансиране на всякакви местни и международни иновационни проекти, без оглед на мащаба им, без никакво участие на чужди инвеститори и банки, и без помен от тежките бюрократични процедури, обезпечения и т.н. съществуващи в момента. Всъщност, този проект е началото на ликвидиране на цялата уродлива банкова система във вида в който я знаем днес. Финансирането на Фонда ще се става с част от приходите, генерирани прогресивно от технологични клъстери като Водородна Икономика - https://hydrogen-economy.alle.bg и Бамбукова Икономика - https://vertikalna-ferma.alle.bg .
България и страните от Източна Европа ще могат да умножат многократно своите БВП и да се наредят сред най-богатите страни в света, в рамките на десетина години.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.