Формулата на ИТН за подкрепата включи и ДПС
Въпросът за четвъртия партньор в мнозинството може да се окаже ключов за новия парламент
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ако по традиционната обща снимка на депутатите след първото заседание на всяко Народното събрание се съди за живота му, то прогнозите за конституирания в сряда нов парламент не изглеждат оптимистични. На нея в редуциран състав присъстваха депутати от "Демократична България", БСП, ДПС и "Изправи се БГ! Ние идваме!", но липсваха представителите на двете основни политически сили - спечелилата изборите "Има такъв народ" (като изключим новоизбрания председател на парламента Ива Митева) и загубилата вота, но втора по численост парламентарна група - ГЕРБ. За отсъствието им отделни депутати от двете партии дадоха различни обяснения, но явният им бойкот не изглежда добър атестат за това Народно събрание.
За отсъствието на ГЕРБ донякъде има логично обяснение. Бившата управляваща партия, освен че за пръв път от 12 години насам загуби изборите, продължава да е в пълна изолация и нито една от останалите формации не желае да има нищо общо с нея. Освен това загубата на вота в комбинация с кадровите промени на служебния кабинет на хора, свързани с ГЕРБ, на ключови позиции в службите и държавната администрация значително намали влиянието на партията на Борисов, а заявката на "Има такъв народ", че ако сформират правителство, тази политика ще продължи, може да остави бившите управляващи съвсем без излаз към властта, което още повече ще я отслаби.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Тефлоновото ДПС, по което никакъв скандал не залепва трайно и не се отразява на имиджа му на вечния сенчест участник във всяка власт досега, ще вземе да се окаже отново крайно необходимият четвърти за властовото каре.
Партията на Доган не сключва коалиционни споразумения, както не е подписвала и при съучастието в бацевите три мандата, но никъде в парламентарния правилник не пише, че не може като един да гласува по любов.
Такава любов от пръв поглед видимо избухна към щуращите се като патета в кълчища Станислав & сценаристите и като начало спаси гласуването за Ива Митева, която без гласовете на ДПС пропадаше.
Партията на Доган умее да прави много ясни намеци.
И да ги осребрява...
Та какво: протестърите/борците срещу статуквото ще вкарат ДПС - олицетворението на статуквото - през задния вход във властта?!
И те ли?!
Има нещо фундаментално сбъркано в нашите политици. Не разбирам защо ставаш депутат от някаква партия само за да гласуваш какво ти каже един човек който е временен лидер на партия. Нямат право на собствен избор и решение?? По добре да наредят роботи по банките.
До коментар [#] от "":
Грешката е в тебе - това, за което пишеш го няма никъде, защото в парламента се влиза чрез партии. няма парламент от индивидуални депутати (на практика). По съвест могат да гласуват само те или тези, които напускат парламентарните групи и стават "независими".
Правителство на Слави, заложник на ДПС. Като по сценарий...
До коментар [#]2 от "": aussie
По света е нормално депутатите от всяка партия да гласуват за ценностите, които ги обединяват - и за решения за да ги прокарат.
Проблемът е когато партията е фасада на корпоративна структура, каквато е ДПС - ДС БКП номенклатура, създадена от тях с цел запазване на тоталитарния контрол над обществото ни. Мултигруп НДСВ.
ГЕРБ взеха властта с обещание да изцицат дембелите на Тройната ламя, но после им се услади модела...
А в една корпорация демокрация НЕ СЪЩЕСТВУВА... има акционери, директори, персонал.. клиенти, външни услуги .. чудят се как да съсипят конкуренцията.. и общата цел е облаги - независимо екстерналитис или вреди, нанасяни на обшество, природа и т.н.
Затова и аборигенният електорат гласува за такива - иначе няма за тях препитание, услуги, дори сухи съчки не могат да събират... не им се дава да дишат, като персонала на Ковачки...
До коментар [#] от "":
Цитат: Та какво: протестърите/борците срещу статуквото ще вкарат ДПС - олицетворението на статуквото - през задния вход във властта?!
И те ли?!
Естествено, никой не е вадил ДПС оттам. Преди беше контролиран Пеевски, сега ще го има някой разгащен "Меевски" (може би Божковски?) и пак няма да отърва на определен, проамерикански олигарх, а "протестърите" са обичайните, използвани "минати". То, и за "протестър", освен мерак към кинтите на ръка, трябва да се има малко ум в главата с реалистично кредо, ама не би. Вярно, то, ако го имаха нямаше да са лумпенизирана сган.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.