Втори опит: Кой кой е в проектокабинета на Слави Трифонов
ИТН представи предложението си за правителство, съставено основно от партийни лица, но шансовете да бъде одобрен засега не са големи
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
"Има такъв народ" (ИТН) предлага правителство, съставено почти изцяло от партийни експерти, които партията на Слави Трифонов лансира през последните месеци през телевизията си и по време на двете предизборни кампании. Част от предложените за министри са за втори път в тази роля - те бяха включени и в проектосъстава, обявен с кандидат за премиер Николай Василев. То беше оттеглено, за да може по-лесно да се събере подкрепа в парламента. След развитията от последните дни обаче не е сигурно, че това ще се случи.
След размяна на публични декларации, статуси във Facebook и живи включвания, отношенията между ИТН и "Демократична България" (ДБ) са, меко казано, хладни. Част публичните изявление от ключовите фигури в "Изправи се БГ! Ние идваме!" след номинирането за премиер на Пламен Николов също не дават особени надежди, че те ще подкрепят проектокабинета. Преди изборите трите партии даваха много категорични сигнали, че ще обединят сили, за да предложат алтернатива на модела, по който беше управлявана България през последните 12 години - истинска борба с корупцията, сериозна реформа в съдебната система и ударно модернизиране на икономиката.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Гроздан Караджов бе уличен от Теленор 2016 в корупционни практики - щипнал 5 млн. . Като разбраха, че няма да има последващи действия от прокуратурата / адвокат му беше Ина Лулчева/ ... бързо се отърваха от бизнеса си в БГ и го продадоха на Келнер...
https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2017/05/09/2968117_grozdan_karadjov_e_purviiat_obiniaem_za_iztochvane_na/
Виден крадорат...
Макар да няма никакво значение, но отговора на питанката: Ще мине ли това правителство?, се съдържа в отговорите на няколко въпроса:
1. За кои парламентарни партии изборите наесен са нежелани?
Според мен това са:
а) Маиният сбирток, който на два пъти е санитарно близо до чертата;
б) ДБ, които на 11 юли достигнаха пика на електоралния си подем и едва ли има откъде да превекат гласове;
в) БСП, чиито връзки с организациите по места са силно пострадали от лидерските битки. От друга страна БСП има твърд електорат, който в най-лошия случай ще й гарантира отново 30-тина мандата. Фифти/фифти е.
2. Кои парламентарни партии биха спечелил от едно правителство на ИТН тип Беров 2.0?
Ами същите, които конструираха и него - ДПС и сините, които сега олицетворява баце.
3. Може ли тези от т.1 и тези от т.2 да се договорят за някакви парламентарни ишерети?
Естествено. Както са го правили винаги.
4. Къде в тая далавера са ИТН?
В ролята на полезния идиот.
Не се съмнявам в добрите им намерения чрез създаването на асистемна формация да опитат да "възпитат" системните партии. По света така се прави - Суидадос в Испания, 5 звезди в Италия, партията на Меланшон във Франция, Левите на Вагенкнехт в Германия, та дори и Слуга на народа на Зеленский в Украйна. Тъжното е, че винаги - ама винаги! - системните партии "опитомяват" с власт лидерите на асистемните и така обезсмислят целия напън на повярвалите в чудото.
Както Хаджигенов, Бабикян и Минеков по главите ни на площада влязоха във властта. Класика.
Пазя си писмата, в които тогава ме молеха за експертиза по моите компетентности, която да влезе в "народната програма". Дръжки!
Много безизходно е положението, пък и при това ниво на осмисляне на случващото се от населението (а и щом банкянецът не е поне в ареста) на нищо добро не бива да се надяваме с или без правителство на Станислав & сценаристите.
Отново ни хвърлиха и захапахме гола кукичка.
Всъщност грантаджийски медии (и Капитал начело) закачиха на нея виртуалната стръв, че имало било някакво "протестно" обединение от партии, които - аха! - да грабнат бленуваните 121 мандата в НС и всичко да тръгне по мед и масло.
Видя се, че такова "обединение" не само няма, но и скандалите между виртуалните му участници са най-обсъжданите теми в държавата вече две седмици.
Недъгави на ментално/културно/цивилазационно и пр. ниво хора могат да правят единствено недъгави неща - на ментално/културно/цивилазационно и пр. нива.
Те това и правят.
А на нас ни е отредена ролята на плебса: да седим на най-евтините редове в политическия амфитеатър, радвайки се на кеч спектакъла на арената, и да си дерем очите едни други, докато ония в ложите си пълнят шкафчетата.
И сметките.
За наша сметка.
Докато сме заети с режисирания от тях спектакъл.
Важното е, на народа ВИНАГИ да му е гадно, ама много гадно. Тъп народ това си заслужава.
До коментар [#3] от "D-r D":
Както изглежда, ИТН отново слагат на дневен ред идеята за мажоритарни избори
Ако ГЕРБ ги подкрепи (както заявиха през април) то това бил инструмент с който ще държат в шах останалите партии в НС.
Защото при мажоритарни избори групата на Мая оттича със сигурност, а БСП, ДПС и ДБ ще влязат в НС със силно редуциран състав. От тези трите най-застрашена е БСП защото електоратът и не е така силно локализиран като този на ДБ и ДПС
Re: Николов
Неминуемо е да се стигне до мажоритарни избори, ако ИТН оцелее в
амплоато си на асистемна формация.
Едва ли е необходимо тъкмо на вас да обяснявам, че асистемните (като контрапункт на системните партии) са за максимално пряко участие на суверена във всички форми на държавното управление, докато системните партии са адептите на представителната демокрация (избери мен и те представлявам, където е нужно).
Всичко изговорено и направено до тук от ИТН говори в тази посока: референдума, машинното гласуване, падане ограничението за секции извън ЕС, прекия избор на кандидати за висши административни длъжности, намаляване на партийната субсидия, намаляването наполовина на депутатите, та ако щете и лицата, които се предлагат в първия и втория вариант на правителство - непартийни експерти.
Задължително е да уточня, че изборите за НС през 2001 г, които се проведоха при смесена избирателна система и когато Герб спечели май 30 от 31 мандата, не бяха истински мажоритарни избори и в този смисъл не могат да бъдат база за размисъл. Мажоритарните й депутати просто бяха местни партийни бонзи, представени като мажоритарни и впоследствие гласуваха анблок заедно с пропорционалните й и нито един не се опълчи на диктата на баце. И както често казваше банкянецът: и магаре да сложа в листите, ще го изберат...
Фактът, че системна партия предлага мажоритарен кандидат автоматично го прави партиен и нулира водещото при мажоритарните: качествата на личността на кандидата и неговите способности - експертни и морални - да прокара и отстои политики. Подчинят ли се те на партийната дисциплина, имаме просто наметната с друга рокля пропорционална система.
В този смисъл ИТН като асистемна формация засега е най-близо до идеалния теоретичен вариант за мажоритарност.
Естествено, че и системните партии ще се опитат да се възползват от предимствата на мажоритарната система. Системните Герб, ДПС, БСП, ДБ ще разчитат на твърдите си ядра, които изобщо не се интересуват в листите кой кой е и за какво се бори, а просто гласуват с номера на своята си партия. С което изкривяват смисъла на мажоритарната система.
И последно: ако ИТН отстоят класическата мажоритарност на фона на партийната, каквато сме виждали досега, това ще е определен принос в развитието на демокрацията.
Но за това трябва и по-образован, по-мислещ и по-непървосигнален електорат.
В което всъщност е проблемът...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.