Шанс с третия мандат или перфектна буря
Кои важни аспекти на политическата ситуация се откроиха през изминалия месец от предсрочните избори
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ето коментарите им месец по-късно на още три въпроса: кои важни политически аспекти се откроиха през това време; кои са положителният и негативният сценарий от възможния трети поред вот през есента; какво биха решили президентските избори.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Наивно беше да се очаква, че всички тези партийки и коалицийки с десетките им вождчета, кой от кой с по-чепат характер, ще могат да работят заедно. Хубаво, циркове, но моментът не е подходящ за кръжоци по политическа самодейност. И след едни нови избори пак ще стане същото, а дори може да изгубят и теоретичното си мнозинство заради мобилизация в редиците на ГЕРБ и ДПС и затихване на протестната вълна.
Решението на тази криза е в ръцете на Румен Радев. Очевидно е, че за България президентската република е по-добрия вариант и може да донесе политическа стабилност и управление с ясна отговорност. Но промяната е труден процес и ще отнеме време, а и ще срещне съпротива в политическите кръгове. Затова единственият му правилен ход в момента е да създаде своя партия и да се яви на парламентарни избори, вместо на президентски. Радев с високия си рейтинг и авторитет, както и на служебния му кабинет, ще привлече много негласували, ще отнеме и от гласовете на протестните партии, БСП и ГЕРБ, с което ще промени баланса на силите и заедно с другите партии ще създаде едно стабилно мнозинство за довършване на необходимите реформи и разчистване, започнато от служебното правителство.
Разбира се, Радев може да създаде партия неформално и да си остане президент още един мандат, но нема да е коректно и морално. Прави партия и поема лична отговорност като премиер.
А за президент един Стефан Янев например би бил подходящ вариант.
И кои от останалите, моля, ще подкрепят какъвто ще да е трети кабинет на БСП/ДБ/ДПС/Мая & Co?
Много по-същественото е, че и в следващото НС е твърде вероятно да се преповтори това съотношение. И след всеки 3-4 месеца нови, и нови, и нови избори...
А най-същественото е, че олигавената от толкова много приказване съдебна реформа, с която Ицо Иванов се е захванал още от времето, когато беше министър на баце, все ще си остане незапочната.
Незапочната ще си остане и промяната на ВСС, и на гл.прокурор, и закриването на спецправосъдието, и разформироването на КПКОМПИ, Най-вероятно мандатите на чиновниците в тези органи ще изтекат преди да се събере действена политическа воля за промяна...
Защото става въпрос за конституционно мнозинство, за каквото гласовете на т.н. партии на протеста не стигат. А след скандалите помежду им - съвсем.
Сбогом, съдебна реформа!
Спете спокойно Магдалинчев и другари, Гешев, Цацаров. Усмихни се, баце!
Недосегаеми сте си.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.