Новият брой:
Скъпото спасяване на Силициевата долина

Битката на претендентите за третия мандат

Вероятността да бъде излъчено правителство с мандата на третата политическа сила изглежда нищожна

Корнелия Нинова не приема аргументите на Христо Иванов мандатът да отиде при най-малката група в парламента
Корнелия Нинова не приема аргументите на Христо Иванов мандатът да отиде при най-малката група в парламента
Корнелия Нинова не приема аргументите на Христо Иванов мандатът да отиде при най-малката група в парламента    ©  Цветелина Белутова
Корнелия Нинова не приема аргументите на Христо Иванов мандатът да отиде при най-малката група в парламента    ©  Цветелина Белутова
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

И последната надежда за сформиране на правителство в този парламент - с мандата на третата политическа сила, е напът да бъде потопена в разигралата се в последните две седмици позиционна война между четирите партии - "Има такъв народ", "Демократична България", "Изправи се БГ! Ние идваме" и БСП, от които се очакваше да сформират мнозинството в Народното събрание. Опитът на "Има такъв народ" да излъчи правителство на малцинството се провали, а поради изолацията, в която се намира втората политическа сила - ГЕРБ, тя няма шанс да състави кабинет.

По тази причина се възлагаха надежди, че т.нар. формации на промяната въпреки напрежението между тях ще съумеят да преглътнат обидите, които си нанесоха, и ще използват третата възможност да се обединят около състав на кабинет. За разлика от първите два проучвателни мандата, които по конституция президентът връчва на спечелилата изборите политическа сила и на втората по численост парламентарна група, третият се дава на някоя от останалите формации по преценка на държавния глава. Очакванията са Радев да избере между БСП, "Демократична България" и "Изправи се БГ! Ние идваме!". Лидерите на две от формациите - Мая Манолова и Корнелия Нинова, заявиха готовност да получат третия мандат и да предложат в състава на новото правителство да влязат успешните министри от служебния кабинет. Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов също предложи четирите формации да се обединят около кабинет с времеви хоризонт от 6-8 месеца, пред който да бъдат поставени няколко ясни цели, а в състава му да влязат част от министрите от служебния кабинет и излъчени от четирите формации експерти.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 3
    • + 6

    Играта видимо не е да има, а да няма редовно правителство . Дълго време. Поне до тогава, докогато определени политически играчи не получат при раздаването каре аса.

    Единственият шанс това да се случи на малка партийка е да се променят правилата в държавата. Конституционните правила.
    И защото подкрепата на тази партийка е около 13%, по стандартния път чрез избори (дори до дупка) няма как да стане.

    Затова ситуацията в държавата трябва да се докара до пароксизъм - с неработещи парламенти, без актуализация на държавен, на СО и НЗОК бюджет, без възможност да се смени ВСС, Гешев, Цацаров, калинките в държавни агенции, регулатори, държавни и общински дружества. И това - естествено - да се вмени като вина на друг.

    Просто всички в държавата трябва да видят, че повече така не се издържа.
    И да поискат промяна. И ще им я предложат: президентска република.
    Но... с техен президент.

    Това е карето аса...

    Нередност?
  • 2
    ss avatar :-P
    SS
    • - 4
    • + 1

    Промяната лесно може да стане ! Мажоритарният избор при които спечелилият дори с един глас прибира всичко а другите духат супата ...

    Нередност?
Нов коментар