1, 2, 3... грешка
Електронното преброяване започна с мащабен фалстарт след падане на системата заради атаки. Виновни и отговорни за това се оказа, че няма
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Текстът е част от седмичния брой на "Капитал", който затваря редакционно в сряда. В четвъртък Националният статистически институт (НСИ) официално потвърди, че ще удължи онлайн преброяването до края на 30 септември. До този момент през електронната платформа са се преброили 840 хил. души, при цел от 70% от населението (между 3 и 5 млн. души).
"Има и добра страна на падането на системата. Всички разбраха, че се прави преброяване". Така Сергей Цветарски, председател на Националния статистически институт (НСИ), отговори на реторичен въпрос на депутатите в комисията по дигитализацията относно проблемите с преброяването, когато дойде в парламента във вторник, за да отговаря пред комисията по дигитализация. Неволите на Цветарски започнаха седмица по-рано заедно със старта на най-голямото дигитално упражнение на НСИ - електронно преброяване на населението. Малко след официалния му старт системата се срина. Постепенно ситуацията се нормализира, но спорадични проблеми има дори в момента.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
А разните компетентни органи ще разледват ли кой стои зад атаката. Ако числата, които се споменават ("276 гигабита в секунда") се окажат верни, това е някой с мнооого ресурс.
Интересно защо в статията нищо не се казва за предишното преброяване на населението у нас (през 2011 г.), което също имаше електронен компонент и премина много успешно. Какво се е случило тогава и сега, защо не се направят съпоставки?
До коментар [#] от "":
Защото подобна съпоставка би била безсмислена.
В случая се ползва изцяло нов софтуер от една страна, а от друга големият проблем идва от външна атака. Съответно няма как да се направи сравнение спрямо преди десет години, когато електронният компонент беше по-скоро експеримент и нямаше атаки.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.