Новият брой:
Образованието: Лунната мисия на България

Най-важните въпроси и отговори за съдебната реформа

Всичко, което беше казано за правосъдието в предизборните кампании, остава вaлидно, чака се мнозинството, от което зависи развръзката

Съдебната палата в София    ©  Велко Ангелов
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

В предизборните кампании за рекордно кратките 45-о и 46-о Народно събрание темата за съдебната реформа беше основен център на дебата и отправна точка в разговорите за коалиции. Броени месеци по-късно в кампанията за 47-ото Народно събрание тази тема практически отсъства, но не защото е маловажна. Съдебната реформа остава основен приоритет на управлението - искат или не българските политици. Тя е основен ангажимент на държавата пред Брюксел, условия за чаканите финансови споразумения. А примерът с Полша, на която в края на октомври Съдът на ЕС наложи глоба от 1 млн. евро дневно за неизпълнение на нареждането на съда да разпусне незабавно дисциплинарната колегия на Върховния съд и да върне отстранените от нея магистрати, е достатъчно нагледен урок за всички, за които евросредствата са основният залог, за който се играе на избори.

За хората, които са ангажирани с нея, съдебната реформа е най-важната промяна, която трябва да се случи в държавата. Тя ще позволи да се накажат корумпираните политици и бизнесмени, и така да се подобри качеството на управлението. Ефектът от това е, че държавното управление ще стане по-ефективно, парите на данъкоплатците ще се инвестират ефективно и България ще е способна да започне бърза модернизация.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове