Попитахме партиите: За съдебната реформа, КПКОНПИ, обществените поръчки, санкциите по Магнитски

Какво отговориха ГЕРБ, "Демократична България" и "Продължаваме промяната" на едни от най-болезнените въпроси в политическия дневен ред

   ©  Анелия Николова
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Този текст е част от поредица с отговори на партиите по най-наболелите теми в предизборната седмица. Останалите текстове по темите за здравната и за енергийна криза, както и за съдебната реформа може да откриете тук.
Съдебната реформа и борбата с корупцията ще останат основен приоритет на управлението и през 47-ото Народно събрание и това дори не зависи изцяло от участниците в него, защото Брюксел даде да се разбере, че условието за върховенство на правото не е просто лъскав лозунг. Въпросът обаче накъде ще тръгне реформата в правосъдието и в антикорупционния инструментариум в следващия парламент, с какъв темп ще се движат те, зависи в решаваща степен от това какво мнозинство ще се събере. Очертават се два непримирими лагера по базисните въпроси за мястото, функциите и правомощията на прокуратурата, за статута на главния прокурор и механизмите, по които да му се търси отговорност, за реформата на ВСС, за реформата на антикорупционната комисия КПКОНПИ, която също не търпи отлагане, особено след последните решения на Съда на ЕС в Люксембург и на Съда в Страсбург.

Стои нерешен въпросът за професионалната съдба на главния прокурор Иван Гешев и на председателя на КПКОНПИ Сотир Цацаров, които се превърнаха в решаващ фактор за спадащата легитимност на оглавяваните от тях институции, едновременно лице на проблемите и техен генезис.

За разлика от предишните две предизборни кампании през тази година в настоящата кампания почти не се говори за необходимите промени в правосъдието и КПКОНПИ, защото тези теми бяха интензивно изчерпани включително и по време на свръхкраткосрочните 45-и и 46-и парламент. Позициите на всички основни партии са ясни, но пък винаги има шанс те да се променят - към по-добро или по-лошо.

В навечерието на изборите поканихме основните политически сили да отговорят на пет въпроса, свързани най-общо с вечно изоставащата съдебна реформа, липсата на ефективна борба с корупцията, неясните параметри за необходимата реакция по американските санкции "Магнитски". Отговори по тези теми ни предложиха само три от политическите сили, участващи в изборите - ГЕРБ, "Демократична България" и "Продължаваме промяната". Предлагаме техните позиции.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове