Тибо Музерг: Интересно е кой ще привлече милениалите на тези избори
В България и други страни от ЦИЕ към комунистическото наследство се прибавиха и демографските процеси като политически фактор, казва политическият анализатор пред "Капитал"
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
След 2008 г. западните общества вече не са същите и старата класова структура не може да обясни електоралното поведение. Затова анализаторите все по-често се провалят в прогнозите си. Категориите бедни и богати, ляво и дясно са объркани и не отразяват адекватно новите социално-икономически групи, техните характеристики и нужди, смята Музерг. Ето защо в първата си книга, The Great Class Shift, той очертава профила на четири основни модерни класи, които да ни помогнат да разберем политическия пейзаж днес. Това са креативната класа (образованите градски и либерални хора, чието ехо у нас спонтанно беше наречено "умните и красивите" - бел.ред.), средната класа от предградията, [бялата] работническа класа и милениалите.
Музерг определя тези четири класи като силно променящи се, формиращи нови коалиции помежду си. Той обръща внимание, че ако партиите не познават и не разбират представителите на тези класи и не са готови да се адаптират към техните очаквания, те не биха могли да оцелеят.
Разговаряме с Тибо Музерг и в българския контекст в навечерието на поредните парламентарни избори у нас.
Как изглеждат четирите социални класи, които описвате в първата си книга, в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) и по какво се различават те от западните?
Централна и Източна Европа имат своите особености в сравнение със западните европейски държави. По-конкретно, в Западна Европа (вкл. Северозападна Европа) се наблюдава почти пълно равновесие между четирите социални племена - креативната класа, средната класа, работническата класа и милениалите. Поглеждайки към Франция, Обединеното кралство, Холандия, Германия, виждаме че всяка представлява около 20% населението, понякога малко повече.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
100% свободни съчинения, поне що се отнася до българската действителност.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.